Velký "blackout" v Mexiku a USA, miliony lidí bez proudu | e15.cz

Velký "blackout" v Mexiku a USA, miliony lidí bez proudu

Předměstí kalifornského města San Clemente ponořené do tmy
Předměstí kalifornského města San Clemente ponořené do tmy
• 
ZDROJ: CTK/AP

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozsáhlý výpadek elektřiny zasáhl v noci na dnešek téměř pět milionů lidí v části Kalifornie, Arizony a na severu Mexika. Úřady upozorňují, že úplné obnovení dodávek proudu může trvat až několik dní. Havárii pravděpodobně způsobil pracovník rozvodny v Arizoně.

Výpadek způsobil kolaps dopravy na jihu Kalifornie a odstřihl většinu okresu San Diego od dodávek vody. Letiště ve stejnojmenném městě muselo přerušit provoz. Ve výtazích uvízlo asi 70 lidí.

“Není pochyb o tom, že nic podobného se v našem systému nikdy dříve nestalo,“ prohlásil šéf místní rozvodné společnosti San Diego Gas and Electric Mike Niggli.

Podle dosavadního vyšetřování výpadek způsobil zaměstnanec rozvodny, který se nedržel pracovních postupů, což způsobilo výpadek na vysokonapěťovém vedení do jižní Kalifornie. Následoval „dominový efekt“ napříč jihozápadem USA.

San Diego, výpadek elektřinyAutor: REUTERS/Mike Blake
Nezvykle pohaslá kalifornská metropole San Diego. Výpadek elektřiny tu postihl přes milion lidí

„Zdá se, že došlo ke dvěma selháním. Nejprve došlo k chybě lidského faktoru a pak selhal systém,“ vysvětlil agentuře Reuters mluvčí arizonských rozvodných závodů APS.

Nejvíce lidí bez proudu se ale ocitlo v mexickém státě Baja California. Zatímco u USA se výpadek dotkl asi 1,4 milionu lidí, na severu Mexika jej pocítilo až 3,5 milionu obyvatel. Bez proudu je i jaderná elektrárna San Onofre.

Kamiony na mexicko-americkém hraničním přechodu Otay MesaAutor: reuters
Kamiony parkují u mexicko-amerického hraničního přechodu Otay Mesa, který kvůli výpadku přerušil provoz pro veškerou dopravu kromě chodců

Do dnešního rána byly obnoveny dodávky pro 165 tisíc odběratelů v okrese San Diego. V Mexiku ze podařilo zajistit elektřinu pro 180 tisíc domácností.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video