Venezuela zdražuje benzin. Ropná velmoc musí pohonné hmoty dovážet | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Venezuela zdražuje benzin. Ropná velmoc musí pohonné hmoty dovážet

vaj

Stát s největšími zásobami ropy na světě sahá k ojedinělému kroku. Venezuelský prezident Nicolás Maduro ohlásil zvýšení cen pohonných hmot s platností od června. Naposledy oznámil stejný záměr před dvěma roky, k jeho uskutečnění ale nedošlo, připomíná agentura Bloomberg.

Když došlo ke zdražení benzinu v roce 1989, Caracasem začaly zmítat násilné protesty. To podle Bloombergu ukazuje, jak je otázka cen pohonných hmot ve Venezuele citlivá.

Obyvatelé hospodářsky zdevastovaného státu si za litr benzinu připlatí zhruba dvojnásobek. Od pondělí zdraží v přepočtu na 2,5 amerického centu (přibližně půl koruny). Příděl bude omezen na 120 litrů paliva na vozidlo za měsíc.

Propad cen ropy je další ranou pro Írán a Venezuelu

„Nacházíme se ve válce, moji drazí spoluobčané, v brutální válce,“ uvedl Maduro ze svého prezidentského paláce. Spojené státy podle něj „perzekvují každou společnost, která do Venezuely přivede byť jen kapku benzinu,“ dodal Maduro.

Nárůst cen pohonných hmot ohlásil poté, co k břehům země dorazila pětice íránských tankerů. Ty mají Venezuele pomoci čelit nedostatku paliva. Podle odhadu expertů ale množství benzinu na pěti íránských tankerech (dohromady asi 1,5 milionu barelů) vystačí zemi tak na jeden měsíc.

Protesty proti policejní brutalitě se šíří po USA. Trump pohrozil, že nepokoje potlačí armáda

Venezuela má největší zásoby ropy na světě, ale pohonné hmoty musí dovážet, protože její rafinérie nejsou schopné ropu zpracovávat.

Ze špatného stavu rafinerií viní opozice Madurovu vládu, která neinvestovala do údržby a modernizace sítě rafinérií a peníze zpronevěřila. Také ostatní infrastruktura země je zanedbaná a místní hospodářství je na pokraji kolapsu, v zemi je nedostatek potravin i léků.

Mise splněna. Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici

Autor: vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!