Venezuela odkládá zrušení nejvyšší bankovky, v zemi předtím vypukly nepokoje a rabování

Venezuela

Venezuela Zdroj: reuters

Venezuela
Venezuela
Venezuela
Venezuela
Venezuela
15
Fotogalerie

Prezident Venezuely Nicolás Maduro odložil zrušení platnosti nejvyšší bankovky v oběhu, které způsobilo nedostatek hotovosti a vyvolalo nepokoje po celé zemi. Bankovka s nominální hodnotou 100 bolívarů bude platit až do 2. ledna, řekl prezident ve státní televizi. Později oznámil, že policie zadržela 300 lidí při pátečních a sobotních protestech a rabování. Mezi zatčenými jsou i představitelé opozičních stran.

V ulicích měst, kde propukly nepokoje, hlídkují vojáci, informovala agentura AP. Nejhorší násilnosti zažila v pátek a sobotu města Ciudad Bolívar a El Callao, kde byl podle policie při rabování zastřelen čtrnáctiletý chlapec. Policie v obou městech musela použít slzný plyn. Ze Ciudad Bolívar, které leží na jihovýchodě země, bylo podle agentury AP hlášeno občasné rabování ještě dnes.

Bankovka se oficiálně přestala používat ve čtvrtek, banky za ni však nedostaly k dispozici potřebnou náhradu. Maduro v této souvislosti prohlásil, že "sabotérská" kampaň zahraničních nepřátel zdržela přílet tří letadel s novými bankovkami o nominální hodnotě 500, 2000 a 20.000 bolívarů.

Překvapivé rozhodnutí stáhnout bankovku z oběhu vyvolalo ve Venezuele chaos. Řada Venezuelanů strávila spoustu času v dlouhých frontách ve snaze vyměnit staré bankovky za nové. Tisíce obchodů kvůli nedostatku hotovosti dočasně zavřely a mnozí Venezuelané zjistili, že nemají dost hotovosti ani k nákupu potravin.

Zhruba 40 procent obyvatel Venezuely nemá bankovní účet, a nemůže tak místo hotovosti využívat elektronické transakce. Venezuela se navíc potýká s velmi vysokou inflací, takže i k malým nákupům je zapotřebí velké množství hotovosti, napsala agentura Reuters.

Opozice vyzvala prezidenta k demisi. "Máme vládu, která je při řízení ekonomiky naprosto hloupá a destruktivní. Jejím jediným cílem je udržet se za každou cenu u moci," uvedl opoziční předák Julio Borges.