Viníky za sestřelené letadlo nad Ukrajinou má prý trestat zvláštní soud OSN | E15.cz

Viníky za sestřelené letadlo nad Ukrajinou má prý trestat zvláštní soud OSN

Trosky letu MH17
Trosky letu MH17
• 
ZDROJ: Dutch Safety Board

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nizozemská vláda požaduje, aby viníky sestřelení malajsijského letadla nad Ukrajinou identifikoval a potrestal speciální tribunál OSN. Sdělil to nizozemský premiér Mark Rutte. Malajsijské letadlo s 298 lidmi na palubě bylo sestřeleno nad východní Ukrajinou loni 17. července. Nikdo z lidí na palubě nepřežil, dvě třetiny z nich byli Nizozemci.

Podle Rutteho bude tribunál zřízený OSN „nejlepší zárukou toho, že se podaří přimět ke spolupráci všechny země“, jichž se záležitost týká, a toho, že se zjednána spravedlnost pro rodiny obětí.

Nizozemsko už v červnu dalo najevo, že bude usilovat o zřízení speciálního soudu OSN. Malajsie ve čtvrtek oznámila, že příští týden dostanou návrh rezoluce na zřízení tribunálu členové Rady bezpečnosti OSN.

Návrh podporují Austrálie, Belgie, Nizozemsko i Ukrajina, avšak Rusko má námitky. Podle náměstka ruského ministra zahraničí Gennadije Gatilova bude zřízení takového tribunálu „nešťastné a kontraproduktivní“.

Skupina prokurátorů zatím není připravena vznést obvinění proti konkrétním osobám

Na palubě letadla byli vedle Nizozemců také Malajsijci, Australané, Indonésané, Britové, Němci, Belgičané, Filipínci, Kanaďan a Novozélanďan.

Nizozemský ministr zahraničí Bert Koenders řekl, že soud OSN je nejlepší příležitostí, jak stíhat viníky, ale není to podle něj jediná možnost.

Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines byl sestřelen v době bojů mezi proruskými separatisty a ukrajinskou armádou. Spojené státy a Ukrajina se domnívají, že letadlo sestřelila raketa typu země-vzduch ruské výroby, kterou byli vybaveni separatisté. Rusko ale viní ukrajinskou armádu.

Neštěstí vyšetřuje skupina nizozemských prokurátorů, která oznámila, že zatím není připravena vznést obvinění proti konkrétním osobám.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video