Vláda dynastie Néhrú-Gándhí končí. Indické volby vyhráli nacionalisté | E15.cz

Vláda dynastie Néhrú-Gándhí končí. Indické volby vyhráli nacionalisté

Lidé procházejí kolem plakátu Naréndry Módího, který se zřejmě stane příštím indickým premiérem
Lidé procházejí kolem plakátu Naréndry Módího, který se zřejmě stane příštím indickým premiérem
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dosud vládnoucí Indický národní kongres (INK) uznal porážku v parlamentních volbách, kterou mu uštědřila Indická lidová strana (BJP). Podle dosavadních výsledků je nacionalistická hinduistická BJP Naréndry Módího na nejlepší cestě získat sama většinu v indickém parlamentu. To by bylo poprvé za posledních 30 let.

Národ hlasoval proti nám, prohlásil mluvčí dosud vládnoucí strany, jehož citovala agentura AP. Vývoj oficiálního sčítání hlasů „rozhodně není v náš prospěch“, dodal mluvčí formace, kterou vede Ráhul Gándhí. „Jsme připraveni zasednout v opozici.“

Indická volební komise začala dnes se sčítáním 537 milionů hlasů a konečné výsledky má oznámit během dne. Podle dostupných údajů BJP překonala hranici 272 míst v 543členném parlamentu a se svými spojenci by měla mít 316 až 328 křesel.

Letošní volby měly rekordní účast; podle volební komise dosáhla 66,38 procenta, zatímco v předchozích volbách v roce 2009 to bylo 58,13 procenta. Hlasování v zemi s více než miliardou obyvatel trvalo v devíti etapách přes pět týdnů a skončilo v pondělí.

Vítězství třiašedesátiletého Módího bude ranou pro jeho odpůrce, kteří dlouhodobě tohoto politika kritizují jako autokratického hinduistického šovinistu, jenž nese odpovědnost za propuknutí náboženských nepokojů ve svém domovském státě Gudžarát v roce 2002. Při násilnostech tehdy zahynulo více než 1000 lidí, převážně muslimů.

Nejen zahanbující porážka, ale možný odchod do politického zapomnění naopak podle analytiků může znamenat výsledek voleb pro mocnou dynastii Néhrú-Gándhí, která téměř století definovala indickou politiku.

Tato dynastie, která byla často popisována jako směs královské rodiny s tragickou slávou Kennedyových v USA, dala Indii jejího prvního premiéra Džaváharlála Néhrúa. Jeho dcera Indira Gándhíová a vnuk Rádžív Gándhí oba zastávali post předsedy vlády a oba byli zavražděni.

Naréndra Módí - Začínal jako prodavač čaje, teď povede Indii
Narodil se 17. září 1950 ve Vadnagaru v západoindickém státě Gudžarát jako třetí ze šesti dětí v rodině obchodníka s čajem.
V mládí pomáhal svému otci jako prodavač čaje ve stánku na autobusovém nádraží v Ahmadábádu. Vystudoval politologii na univerzitě v Dillí a na Gudžarátské univerzitě. Již v mládí se aktivně zapojil do ortodoxní hinduistické polovojenské organizace Národní svaz dobrovolníků, která byla v zemi třikrát zakázána.
Počátkem devadesátých let vstoupil do Indické lidové strany (BJP), kde zastával funkce národního tajemníka (1995 až 1998) a generálního tajemníka (1998 až 2001). Od roku 2001 je premiérem státu Gudžarát.
Je oceňován za to, jak v západním státě Gudžarát během svého vedení dokázal urychlit růst průmyslu. Gudžarát se za jeho vlády stal jedním z nejlépe prosperujících indických států. Současně je ale i velmi kontroverzním politikem, který sám sebe označuje za hinduistického nacionalistu. Kritici ho obviňují, že se nesnažil zastavit protimuslimské nepokoje, jež si v roce 2002 vyžádaly v Gudžarátu více než tisícovku mrtvých. Za svůj postoj si vysloužil také bojkot západních mocností. Módí nicméně vinu popírá a nikdy nebyl obviněn z žádného zločinu.
Jeho hlavním politickým heslem je transformace. Módího strana ve svém předvolebním programu představila smělé cíle jako budování vysokorychlostní železnice, výstavbu stovky nových moderních měst či bezdrátový internet na veřejných prostranstvích. Odborníci také očekávají větší zaměření na zahraniční politiku a zostření vztahů s Pákistánem.
Má pověst autoritářského politika, je považován za workoholika a velmi schopného řečníka. Zároveň zastává skromný životní styl a je vegetarián. Ve svém volném čase píše básně.
V roce 1968 se oženil s Džašodabén Čimanlálovou. Módí se k tomuto manželství veřejně přiznal až během letošní předvolební kampaně. V současné době žije sám.

Indické volby: ekonomika je na křižovatce

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video