Vůdce Al-Káidy vyzval ke svaté válce se Spojenými státy | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Vůdce Al-Káidy vyzval ke svaté válce se Spojenými státy

ČTK

Šéf teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí vyzval ke svaté válce proti Spojeným státům v souvislosti s dnešním přesunem jejich ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Zavahrí tak učinil prostřednictvím videonahrávky.

Zavahrí, který v čele Al-Káidy vystřídal v roce 2011 Usámu bin Ládina, v pětiminutovém videu mimo jiné řekl, že přesun ambasády je důkazem ztroskotání jednání Palestinců s Izraelem. Na nahrávce nazvané "Tel Aviv je také země muslimů" kritizoval islámské země za to, že podle něj nepodporují zájmy muslimů, když jsou členy OSN, která uznává Izrael.

Americký prezident Donald Trump podle Zavahrího "jasně odhalil pravou tvář moderních křižových výprav, na nichž neplatí klid a usmíření, ale jen cesta odporu a svaté války".

Irák dopadl pět nejhledanějších teroristů z Islámského státu

Záměr přesunout americkou ambasádu do Jeruzaléma oznámil Trump loni v prosinci, čímž vystupňoval napětí v regionu a popudil muslimský svět. Za ohrožení bezpečnosti v oblasti a maření naděje na řešení izraelsko-palestinského konfliktu ho kritizovala i řada dalších zemí či Evropská unie. OSN Trumpův krok odsoudila v nezávazné rezoluci.

Dnes se kvůli přesunu ambasády do Jeruzaléma, které chtějí za hlavní město pro svůj stát i Palestinci, a v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael čekají masové protesty zejména v Pásmu Gazy.

Terorista Abdeslam dostal dvacet let vězení za střelbu na policisty
Chapadla Islámského státu jsou všude, sympatizanty má asi i v Česku, říká analytička

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!