Vyhráli jsme bitvu, prohlásil Tsipras k dohodě s eurozónou | E15.cz

Vyhráli jsme bitvu, prohlásil Tsipras k dohodě s eurozónou

Alexis Tsipras
Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dohoda o čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci pro hluboce zadlužené Řecko podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase ruší úsporná opatření, k nimž se Atény zavázaly za předchozí konzervativní vlády.

„Včera (v pátek) jsme udělali rozhodující krok na cestě od úsporných opatření, záchranných programů a od trojky (trojice věřitelů - Evropská unie, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond),“ prohlásil podle agentury Reuters Tsipras, šéf levicové strany Syriza. „Vyhráli jsme bitvu, ale ne válku. Těžkosti, opravdové těžkosti … jsou před námi,“ dodal Tsipras v krátkém vystoupení v řecké televizi.

Podle páteční dohody musejí Atény do pondělka představit seznam reformních opatření. Věřitelské instituce následně ohodnotí, zda tato opatření dostatečně plní jejich podmínky. Ještě dnes se podle agentury AP sejde Tsipras s desítkou svých ministrů, aby jednali o návrzích reforem.

Na jednání v Bruselu se podařilo zažehnat bezprostřední hrozbu, že Aténám příští měsíc dojdou peníze a že budou muset opustit eurozónu.

Atény budou dál jednat s trojkou

Straně Syriza k výhře v lednových parlamentních volbách pomohly sliby, že Řecko ukončí úspornou politiku, přestane spolupracovat s takzvanou trojkou, jejíž inspektoři dohlížejí na dodržování reforem, k nimž se Řecko zavázalo výměnou za mezinárodní pomoc. Nicméně i podle nové dohody budou Atény jednat „se třemi institucemi“.

„Včerejší dohoda s euroskupinou … ruší závazky předchozí vlády ohledně snížení mezd a důchodů, propouštění ve státním sektoru, zvýšení DPH na jídlo, léky,“ řekl Tsipras.

Řecká vláda prý zabránila tomu, aby ji eurozóna „zardousila“
Řecká levicová vláda tvrdí, že se jí v pátek podařilo zabránit tomu, aby ji a hospodářství této hluboce zadlužené země eurozóna „zardousila“. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil mluvčí vlády v Aténách. Ministři financí zemí platících eurem se v pátek dohodli na čtyřměsíčním prodloužení programu úvěrové pomoci Řecku, a zabránili tak hrozbě, že Aténám příští měsíc dojdou peníze.
„Získali jsme čas,“ uvedl mluvčí vlády Gabriel Sakellaridis. „Řecké hospodářství a řecká vláda nebyly zardoušeny, jak zřejmě plánovali někteří v zahraničí i doma,“ řekl Sakellaridis v řecké soukromé televizi Mega TV.
Podle Atén by dohoda měla uklidnit atmosféru v Řecku. Střadatelé v obavách, že jednání v Bruselu ztroskotají a vláda v rámci příprav na návrat k drachmě omezí výběry z bank, vybrali v pátek z bankovních účtů asi miliardu eur (asi 27,5 miliardy korun), řekl agentuře Reuters nejmenovaný vysoce postavený bankéř. Od prosince, kdy začalo být jasné, že parlamentní volby vyhraje krajně levicová Syriza Alexise Tsiprase, si Řekové kromě této částky vybrali odhadem 20 miliard eur.

Petr Dufek: Řecko a evropský morální hazard

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.