Vyšetřovatelé: Malajsijské letadlo zřejmě sestřelila ruská raketa | E15.cz

Vyšetřovatelé: Malajsijské letadlo zřejmě sestřelila ruská raketa

Trosky letu MH17
Trosky letu MH17
• 
ZDROJ: Dutch Safety Board

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za loňskou zkázou malajsijského letadla na východní Ukrajině zřejmě stála střela vypálená z ruského protiletadlového raketového systému Buk. K tomu závěru se přiklánějí nizozemští vyšetřovatelé, kteří havárii objasňují. Vyloučeny ale nejsou ani jiné možnosti. Nyní Nizozemci hledají svědky, kteří by do případu vnesli jasno. Pád stroje nepřežil nikdo z 298 lidí na palubě.

Nizozemští vyšetřovatelé v prohlášení uvedli, že hledají „svědky, kteří mohou informovat o převozu raketového systému Buk, o jeho posádce a palbě z něj v oblasti Donbasu“.

„Stále je více než jeden scénář, ale kolem toho, který se týká střely z Buku, je mnoho nezodpovězených otázek, proto jsme vznesli žádost (o výpovědi svědků),“ prohlásil mluvčí nizozemské prokuratury Wim de Bruin. „Verze s Bukem je tou hlavní,“ dodal.

V uplynulých týdnech média s odvoláním na zdroje mezi vyšetřovateli informovala, že analýzy ukazují na použití ruského systému Buk. Dřívější nepotvrzené zprávy uváděly, že střela byla vypálena z území ovládaného proruskými separatisty.

Moskva podíl na sestřelení letadla opakovaně odmítla a trvá na verzi, podle níž zřícení zavinil ukrajinský vojenský letoun, který prý malajsijské letadlo sestřelil raketou vzduch-vzduch.

Oficiální předběžná zpráva nizozemských vyšetřovatelů z loňského září jako příčinu katastrofy uvedla zasažení letadla „množstvím vnějších objektů s vysokou energií“. Ačkoli přímo nezmiňuje protiletadlovou střelu, tak takový závěr podle analytiků ze zmíněné formulace vyplývá. Podrobnější zpráva má být připravena do léta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video