Výsledky ženevských jednání: ukrajinské ilegální skupiny mají odzbrojit | E15.cz

Výsledky ženevských jednání: ukrajinské ilegální skupiny mají odzbrojit

Výsledky ženevských jednání: ukrajinské ilegální skupiny mají odzbrojit
Prosuský ozbrojenec ve městě Slovjansk
• 
ZDROJ: čtk/ap

Pavla Palaščáková

Zástupci Ukrajiny, Ruska, USA a Evropské unie se dohodli na scénáři ke zklidnění situace v problémové zemi. Po skončení rozhovorů v Ženevě to řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Nelegální skupiny by měly opustit okupované budovy a odevzdat zbraně v rámci široké amnestie. Hlavní roli ve vyjednávání by měla sehrát OBSE. Klíčem k řešení krize jsou samotní Ukrajinci, zdůraznil Lavrov.

Separatisté na východě Ukrajiny mezitím pokračovali ve snaze začlenit region do Ruska. Napětí vládlo hlavně v Mariupolu. Při incidentu tam byli v noci na čtvrtek zabiti tři proruští aktivisté, další lidé utrpěli zranění. Podle bezpečnosti napadly tři stovky separatistů její základnu.

Odpůrci vlády tvrdí, že organizovali klidnou demonstraci s cílem přimět policisty k přechodu na druhou stranu. Novináři ale informovali o známkách útoku patrných na budově. Ve Slovjansku separatisté ovládli televizní věž a vypnuli ukrajinské kanály. V Doněcku přišli na letiště, nebylo ale jasné, co zamýšlejí.

Kyjev byl bezradný po středeční neúspěšné operaci, kdy padla část vojenské techniky do rukou vzbouřenců. Parašutistická brigáda z Dnipropetrovsku, která se na akci podílela, má být rozpuštěna. Obyvatelé východu organizují i proukrajinské aktivity.

Ruští muži nesmí na Ukrajinu
Kyjev omezí vstup Rusům na své území. Bez doprovodu rodiny budou muži od 16 do 60 let vpuštěni, jen pokud tam mají příbuzné nebo získali zvací dopis. Podobné předpisy se vztahují i na obyvatele Krymu. O opatřeních informoval Aeroflot. Není jasné, odkdy má platit. Kyjev je přesvědčen, že Rusové překračují hranice s cílem povzbuzovat separatistické nálady a pomáhat vzbouřencům. Aktuálně pohraničníci ve vlaku zadrželi tři lidi z Krymu s pěti miliony hřiven (téměř devět milionů korun). Prošetřuje je služba SBU.

V Luhansku se konala demonstrace za jednotu země. V Dnipropetrovsku vyzývali lidé v supermarketech k bojkotu zboží ze sousední země pod heslem „ruské zabíjí“. O situaci na Ukrajině hovořil v televizní debatě s občany ruský prezident Vladimir Putin. Opět popřel, že tam působí jeho vojáci. Zpětně však přiznal, že na Krymu podporovali domobranu. Ukrajinskou vládu kritizoval za akci proti separatistům. „Rozmísťují tanky, obrněné transportéry. Proti komu? Jsou šílenci?“ tázal se.

Poslal do Kyjeva jasné varování. „Rada federace Ruska dala prezidentovi právo nasadit ozbrojené síly na Ukrajině. Pevně doufám, že je nebudu nucen využít a že politickými a diplomatickými prostředky se nám podaří vyřešit všechny nejnaléhavější problémy Ukrajiny,“ zdůraznil.

Putin také zpochybnil ukrajinské prezidentské volby, plánované na 25. května. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk ho obvinil ze sabotáže hlasování.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!