Westminster Skoty oklamal, viní Londýn odcházející Salmond | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Westminster Skoty oklamal, viní Londýn odcházející Salmond

Westminster Skoty oklamal, viní Londýn odcházející Salmond
Předseda Skotské národní strany Alex Salmond (vpravo) byl hlavním tváří v boji za nezávislost Skotska
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Odcházející skotský první ministr Alex Salmond obvinil londýnské politické vůdce, že oklamali skotské voliče v souvislosti s referendem o nezávislosti. Reagoval tak na nynější rozpory na britské politické scéně ohledně toho, jak a kdy by měly být posíleny pravomoci skotského parlamentu. Přitom Britové Skotům větší práva slíbili během vyostřené kampaně před hlasováním, které nakonec dopadlo v neprospěch stoupenců nezávislosti.

Skotové ve čtvrtečním referendu perspektivu nezávislosti nečekaně vysokým rozdílem deseti procentních bodů odmítli. Skotský první ministr a šéf Skotské národní strany Alex Salmond následně ohlásil svou rezignaci. Nyní v souvislosti se spory o dalším postupu obvinil britské politiky, že dávali Skotům falešné sliby.

„Myslím, že ten slib vymysleli v zoufalství posledních dní kampaně a teď si to každý ve Skotsku uvědomil,“ prohlásil Salmond s odkazem na slib britského premiéra Davida Camerona a další politiků, že v případě setrvání Skotska v rámci Británie se významně rozšíří autonomie Skotska. „Lidé, kteří byli přesvědčeni, aby hlasovali Ne, byli oklamáni a podvedeni,“ dodal Salmond v rozhovoru s BBC.

Právě tento slib ze strany Britů podle něj otočil na poslední chvíli výsledek referenda. Proti skotské samostatnosti hlasovalo 55,3 procenta skotských voličů a pro jich bylo 44,7 procenta.

Nejde o to co, ale kdy?

Všechny tři hlavní britské strany - konzervativci, liberální demokraté i labouristé - se shodují na tom, že skotští zákonodárci by měli dostat více rozhodovacích práv v oblasti daní, sociální péče, financí a sociální i ekonomické politiky. Jenže osm měsíců před parlamentními volbami, které v Británii budou příští rok na jaře, se jednotliví politici nedokážou dohodnout, kdy a jak by k tomuto přesunu pravomocí mělo dojít.

A premiér David Cameron v této souvislosti (a pod tlakem některých poslanců své strany) přišel ještě s dalším návrhem, který s posílením autonomie Skotska souvisí. Týká se snah o více pravomocí i pro Anglii. „Stejně jako Skotové budou hlasovat ve svém skotském parlamentu o daních, výdajích a sociálním zabezpečení, tak by o těchto záležitostech měly být s to hlasovat i Anglie, Wales a Severní Irsko,“ prohlásil. V pondělí by měl svůj postup během skotského referenda i následné kroky týkající se větší autonomie oblasti řešit se svými spolustraníky na summitu, který se uskuteční v sídle britských premiérů v Chequers.

Jenže Cameronův plán, že by „Angličané měli hlasovat o anglických zákonech“, se nelíbí opozičním labouristům. Obávají se zejména toho, že tyto reformy by mohly v budoucnu zablokovat možný labouristický kabinet. Labouristé mají totiž tradičně množství skotských poslanců a jestliže ti nebudou moci hlasovat v londýnském parlamentu například o rozpočtu či o jiných zákonech, hrozí, že strana v parlamentu nic neprosadí.

Brown: Sliby je třeba plnit podle plánu

Podle bývalého britského premiéra Gordona Browna, který byl jednou z nejvýraznějších postav v kampani za setrvání Skotska v rámci Británie, by se ale sliby dané před referendem Skotsku měly začít plnit podle předem daného harmonogramu. Britští zákonodárci by tak potřebnou legislativu měli dostat na stůl do ledna příštího roku.

Cameron také slibuje v případě svého vítězství v parlamentních volbách příští rok, že vypíše v roce 2017 referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Pokud by referendum rozhodlo o odchodu Británie z EU, Skotové, kteří jsou poměrně proevropští, by mohli začít znovu usilovat o odtržení od Británie, varoval Salmond.

Německý tisk: Ve Skotsku převážily ekonomické obavy nad hrdostí

Paul Millar: Skoti jsou v podstatě britští Slováci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!