Z Mistralu určeného Rusku zmizelo počítačové vybavení | E15.cz

Z Mistralu určeného Rusku zmizelo počítačové vybavení

Z Mistralu určeného Rusku zmizelo počítačové vybavení
Francouzská válečká loď třídy Mistral
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0 FR: Rama - Wikimedia Commons

ČTK

Z jedné ze dvou válečných lodí třídy Mistral, které si ve Francii objednalo Rusko, bylo ukradeno počítačové vybavení. Vyšetřování loupeže se týká rozestavěného plavidla Sevastopol v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Vybavení podle úřadů neobsahovalo žádné tajné informace a není možné ho použít jinde, než na této lodi.

Z paluby Sevastopolu zmizely například dva pevné disky, ale také program pro řízení komunikace mezi různými servery, který vyvinula francouzská firma elektronických a obranných systémů Thales.

Loď Vladivostok je již připravena k předání, které ale Francie odložila kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi. Druhé plavidlo, kde ke krádeži počítačového vybavení někdy v minulých dnech došlo, si má Rusko převzít v říjnu 2015. 

Jméno podle krymského přístavu
Jméno Sevastopol nese loď po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov Rusko v březnu přes zahraniční protesty anektovalo; Ukrajina dál považuje Krym za své území.

Kancelář francouzského prezidenta již oznámila, že předání první ze dvou válečných lodí Francie odkládá na neurčito. Rusko reagovalo sdělením, že se v případě nedodržení kontraktu v celkové hodnotě 1,1 miliardy eur (takřka 31 miliard korun), hodlá soudit. 

Smlouvu o dodávce dvou plavidel, která mohou převážet vrtulníky a tanky či velitelské štáby, podepsala Francie s Ruskem v roce 2011, tedy dlouho před ukrajinskou krizí. Ruská armáda měla první ze dvou moderních výsadkových lodí od Francouzů převzít již na konci října. Někteří spojenci Francie v čele s USA dlouhodobě vyvíjejí na Paříž tlak, aby ruské vojenské námořnictvo za dané situace neposilovala.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!