Z Řecka je rozvojová země. Prý mu to pomůže | E15.cz

Z Řecka je rozvojová země. Prý mu to pomůže

Řecko
Řecko
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Share on Facebook Messenger
Finanční krize s sebou přinesla řadu paradoxů. Jedním z nich je, že „ponížení“ Řecka z vyspělých zemí mezi rozvíjející se trhy mu podle bank může pomoci. Vlivný tvůrce akciových indexů MSCI k tomuto bezprecedentnímu přeřazení země směrem dolů sáhl minulý týden.

V indexech vyspělých trhů sledovaných MSCI jsou stovky miliard dolarů. Řecko v nich mělo ale nepatrnou váhu a tamní firmy byly příliš malé na to, aby vzbudily u investorů větší zájem. Investoři do akcií vyspělých trhů se také více bojí rizika, takže se trhům, jako je ten řecký, vyhýbají obloukem.

Mezi rozvíjejícími se trhy bude mít Řecko větší sílu, která by mohla nakonec převážit negativitu snížení hodnocení země. Britská banka HSBC odhaduje, že více než 200 milionů dolarů z indexů, které sledují řecké akcie, odteče. Naproti tomu přitéct by do nich mohla až miliarda dolarů určená pro rozvíjející se trhy.

Status rozvíjejícího se trhu se navíc k Řecku více hodí. Investoři, kteří se těchto trhů nebojí, jsou zvyklejší na politickou a ekonomickou nejistotu, která je Řecku posledních let natolik vlastní. „Není třeba si nic nalhávat. Řecko je rozvíjejícím se trhem a nyní už je tak i oficiálně klasifikováno,“ uvedl Achilles Risvas, manažer hedgeového fondu Dromeus Capital zaměřeného na Řecko.

„Fakt, že je Řecko v eurozóně a zároveň je klasifikováno jako rozvíjející se trh, dá tamním korporacím výhodu před konkurencí z dalších rozvíjejících se trhů,“ řekl Achilles Risvas.

Vývoj burz od počátku roku 2013 Autor:

Prvotní propad řeckých akcií o 3,2 procenta byl spíše zaviněn překvapivou zprávou MSCI. Během dvou dnů po oznámení nové klasifikace trhů posílily akcie o šest procent. Z údajů Evropské federace burz (FESE) plyne, že od začátku roku vzrostla tržní kapitalizace firem na aténské burze téměř o 64 procent, na německé Deutsche Börse o 10,7 procenta, zatímco hodnota firem na pražské burze klesla o 13 procent.

Aténská burza nabízí podle mnohých analytiků stále ještě dost příležitostí poté, co od březnového maxima oslabila o více než 20 procent.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.