Za vynesení informací o uprchlických táborech hrozí v Austrálii vězení | E15.cz

Za vynesení informací o uprchlických táborech hrozí v Austrálii vězení

Australský azylový tábor
Australský azylový tábor
• 
ZDROJ: Elekhh via Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Australští ochránci lidských práv napadli nový zákon, který umožňuje soudům potrestat až dvěma lety vězení každého, kdo bude bez vládního povolení zveřejňovat informace o podmínkách v záchytných táborech pro uprchlíky. Aktivisté, mezi nimiž jsou lékaři, učitelé a humanitární pracovníci, zaslali dopis premiérovi Tonymu Abbottovi.

Jeho obsah šíří lékař John Paul Sanggaran, který pracuje v jednom centru pro imigranty na Vánočním ostrově. Vyzývá prý vládu, aby proti němu zákon, který začal platit ve středu, uplatnila, protože on stále otevřeně hovoří o podmínkách v záchytných centrech.

„Hájíme a budeme hájit zdraví těch, o něž se máme z podstaty své profese starat, a to bez ohledu na hrozbu, že skončíme ve vězení. Je eticky nepřípustné, abychom přihlíželi nedostatečné péči, zneužívání dětí a porušování lidských práv“ v táborech, stojí v dopise.

Signatáři upozorňují, že v Austrálii je povinností ohlásit zneužití dítěte ochráncům práv dětí, zatímco za totéž, pokud se to bude týkat dětí z táborů, se může ten, kdo na to upozorní, ocitnout ve vězení.

Vláda zpřísnila imigrační zákon

Sanggaran řekl stanici CNN, že se zákon nesmyslně vztahuje i na osoby najaté do táborů nikoli na práci přímo s uprchlíky, ale například k ostraze nebo zásobování potravinami.

Australská vláda reagovala na příliv asijských uprchlíků do Austrálie zpřísněním imigračního zákona už v roce 2013. Ti, kteří se do země dostanou po moři, podle něj nemohou v Austrálii zůstat po dobu vyřizování jejich žádosti. Jsou převáženi do záchytných táborů na ostrovech Papuy-Nové Guiney nebo Nauru anebo na Vánoční ostrov, který je australským zámořským územím.

V červnu Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky informoval, že australští pohraničníci zaplatili pašerákům lidí za to, aby loď s uprchlíky odvezli do Indonésie. Australská vláda to nepopřela a Abbott v jednom z rozhovorů řekl: „Snažíme se lodě zastavit všemi prostředky, protože to dělat musíme a děláme to s úspěchem.“

Ministr pro migraci Peter Dutton nesouhlasí s tím, že je nový zákon určen k zastírání informací o porušování lidských práv. „Bude využíván při pátrání po úniku citlivých informací, ale ujišťuji veřejnost, že nemá bránit lidem hovořit o podmínkách imigrantů v záchytných táborech,“ sdělil.

Lubomír Zaorálek: Mafiáni vydělávají na migraci miliardy

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video