Za záhadným zmizením malajsijského letadla je zřejmě únos | E15.cz

Za záhadným zmizením malajsijského letadla je zřejmě únos

Informace o zmizelém letounu Malaysia Airlines na letištní tabuli
Informace o zmizelém letounu Malaysia Airlines na letištní tabuli
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malajsijští odborníci, kteří vyšetřují záhadné zmizení malajsijského letadla z minulého týdne, dospěli k závěru, že někdo s velkými zkušenostmi s pilotováním Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines s největší pravděpodobností unesl. Také malajsijský premiér Najib Abdul Razak dnes v podstatě vyloučil, že by stroj havaroval kvůli technické závadě. Nicméně varianta únosu není podle něj dosud jistá.

Premiér potvrdil dřívější teorii, že letadlo změnilo směr a zamířilo z Jihočínského moře na západ. Podle vyšetřování k tomu letadlo přiměl kdosi na palubě.

Experti uvedli, že někdo záměrně vypnul komunikační zařízení necelou hodinu po startu a následně stroj řídil tak, aby se vyhnul radarům. Podle malajsijského zdroje jen zkušený pilot se mohl pohybovat tímto způsobem.

„Navzdory zprávám z médií, že letadlo bylo uneseno, bych chtěl ujasnit, že stále vyšetřujeme všechny možné příčiny, které mohly vést ke změně směru MH 370,“ prohlásil dnes premíér Najib.

Nepochybné podle něj je, že boeing s 239 lidmi na palubě zachytily vojenské radary v oblasti indického souostroví Andamany a Nikobary. Stalo se tak téměř hodinu poté, co zmizel z civilních radarů o několik stovek kilometrů na východ. Satelity naposledy zachytily letadlo o dalších šest hodin později.

Pátrání po stroji v Jihočínském moři proto nyní končí a zaměří se na dvě možné oblasti, kde by se letadlo mohlo podle satelitních dat nacházet. Jde o rozsáhlé území mezi severem Thajska a Kazachstánem, druhou oblastí je pak jižní část Indického oceánu na jih od Indonésie. Letadlo mělo dostatek paliva na to, aby pokračovalo v letu zhruba osm hodin.

„Pátrání po stroji nyní vstoupilo do nové fáze. Doufáme, že tyto nové informace nás o krok přiblížily k nalezení letadla,“ řekl Najib. Vyšetřovatelé se podle něj teď soustředí na detaily o všech 227 pasažérech, deseti členech posádky i obou pilotech, aby zjistili, kdo a proč se s letadlem odchýlil od původní trasy.

Policie podle agentury Reuters vzápětí po premiérově vystoupení začala prohledávat dům třiapadesátiletého kapitána letu Zaharieho Ahmada Shaha.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video