Zabití 42 lidí v afghánské nemocnici vyneslo vojákům kázeňské tresty | e15.cz

Zabití 42 lidí v afghánské nemocnici vyneslo vojákům kázeňské tresty

Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu - ošetřování zraněných po náletů
Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu - ošetřování zraněných po náletů
• 
ZDROJ: MSF

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kázeňské tresty, nikoli trestní stíhání dostala desítka příslušníků americké armády za chyby, které vedly začátkem loňského října k bombardování nemocnice Lékařů bez hranic (MSF) v severoafghánském městě Kunduz. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na zdroje z ministerstva obrany. O život tehdy přišlo 42 lidí.

Potrestání, které nebylo oficiálně oznámeno, je spíše administrativního charakteru. Nicméně v některých případech jsou podle AP postihy, jako například dopisy s důtkou, dostatečně tvrdé na to, aby zmařily šance na povýšení. Armáda původně oznámila, že někteří vojáci byli postaveni mimo službu, ale neposkytla žádné podrobnosti. Kázeňské tresty postihly důstojníky i jejich podřízené. Nicméně podle zdrojů agentury mezi nimi není žádný generál.

Nejmenovaní činitelé, kteří nemohou o závěrech hovořit veřejně, pod podmínkou zachování anonymity řekli, že kázeňské řízení je téměř u konce. Týká se armádního vyšetřování útoku ze 3. října loňského roku, jehož výsledky by měly být v upravené podobě zveřejněny v nadcházejících dnech.

Útok podle MSF zabil 42 lidí - 14 zaměstnanců MSF, čtyři jejich asistenty a 24 pacientů. Kromě toho připravil statisíce lidí o přístup ke zdravotní péči, protože nemocnice byla jediným specializovaným úrazovým střediskem v severovýchodním Afghánistánu. Armáda Spojených států přiznala svou zodpovědnost za nálet a konstatovala, že příčinou byla lidská chyba.

Místo bombardování

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video