Začal "proces století" s údajnými plánovači útoků z 11. září | E15.cz

Začal "proces století" s údajnými plánovači útoků z 11. září

Teroristický útok na WTC 11. září 2001
Teroristický útok na WTC 11. září 2001
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na americké základně Guantánamo na Kubě dnes začal ostře sledovaný soud, který bude rozhodovat o vině pětice mužů obžalovaných z přípravy teroristických útoků z 11. září 2001, při nichž zahynulo na tři tisíce lidí. Projednávání před vojenským soudem, o němž se v USA mluví jako o "procesu století", může trvat i několik let. Všem obžalovaným hrozí trest smrti.

Hlavní pozornost se během líčení bude upírat na Pákistánce Chálida Šajcha Muhammada, který se přiznal, že útoky z 11. září vymyslel a naplánoval. On a další čtyři členové teroristické sítě Al-Káida jsou obviněni z asi 170 činů, mimo jiné z vražd 2996 lidí, terorismu, únosu letadel či útoků na civilní objekty.

Všichni muži se nyní na veřejnosti objevili poprvé po třech letech, kdy bylo první projednávání jejich případu přerušeno. V lednu 2009 totiž tehdy nový americký prezident Barack Obama pozastavil výkon vojenských tribunálů na Guantánamu a chtěl, aby údajné teroristy soudily civilní soudy. Se svým požadavkem ale kvůli odporu Kongresu neuspěl.

Chálid Šajch Muhammad bude souzen spolu se svým synovcem Alím Abdalem Azízem, s Jemenci Ramzím bin Šibhem a Valídem Attašem a s Mustafou Ahmadem Havsávím ze Saúdské Arábie.

Dnes má soud na programu pouze předběžné jednání, kde by se měl například stanovit začátek hlavního líčení. Většina pozorovatelů počítá s tím, že k němu dojde nejspíš až příští rok.

Zahájení soudního procesu zkomplikovali hned v úvodu obžalovaní, kteří odmítli se soudcem komunikovat. Jeden z nich byl přivezen uvázaný na křesle a druhý se v síni začal modlit vkleče na zemi. Všichni si odmítli nasadit sluchátka, aby nemuseli poslouchat tlumočení, a neodpovídali na soudcovy otázky, například zda jsou spokojeni s vybranými obhájci.

Soudce proto rozhodl, aby tlumočníkova slova zněla celým sálem. Muhammadův advokát pak za něj řekl, že obžalovaný pochybuje o spravedlnosti procesu. Další obhájci pak hovořili o tom, že vězni si stěžovali, že se nemohli obléci do civilního oblečení. Padla rovněž výtka, že se s vězni nezacházelo dobře.

Příbuzným obětí z 11. září 2001 bylo umožněno, aby sledovali proces prostřednictvím telemostu na několik vybraných místech v USA. Několik si jich vylosovalo také křesla přímo v jednací síni na Guantánamu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video