Zahraniční cestovky evakuují tisíce turistů z Tuniska, Češi zůstávají | E15.cz

Zahraniční cestovky evakuují tisíce turistů z Tuniska, Češi zůstávají

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cestovní kanceláře z celé Evropy evakuují po pátečním teroristickém útoku z Tuniska tisíce svých zákazníků a ruší zájezdy, které plánovaly do této severoafrické země vypravit v následujících týdnech. Češi podle cestovek vesměs zájem o předčasný návrat do vlasti nemají. Atentátník v letovisku Súsa zabil 38 lidí, většinou turistů. Samotného útočníka zneškodnila následně místní policie.

Britské cestovní kanceláře vypravily dnes do Tuniska přinejmenším deset letadel. Do vlasti během dne přepraví údajně až tisíce klientů. Zrušily navíc všechny plánované lety do Tuniska, které se měly uskutečnit příští týden. Některé agentury, například Thomson či Thomas Cook, nabídly svým klientům bezplatné zrušení zájezdů i v následujících termínech.

Největší britská asociace cestovních kanceláří ABTA odhaduje, že na území celého Tuniska v současnosti tráví svou dovolenou asi 20 tisíc občanů Spojeného království. V samotné Súse, kde se krvavý útok v pátek odehrál, pobývalo asi 2500 Britů.

Podle agentury AP tuniské úřady už identifikovaly drtivou většinu obětí. Je mezi nimi 25 Britů, tři Belgičané, Němec, Ukrajinec, Rus a sedm Tunisanů. Celkem atentátník zabil 38 osob, převážně turistů, a dalších 36 zranil. Třicátou devátou obětí je sám atentátník.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius si na schůzku na ministerstvo pozval zástupce cestovních kanceláří. Chce je vyzvat, aby zajistily z Tuniska návrat všech francouzských občanů, kteří o to požádají.

Dnes nad ránem do Bratislavy z Tuniska přiletěl také první stroj se slovenskými turisty. Šlo o dlouhodobě plánovaný let, dvacet neobsazených míst ale cestovní kancelář SATUR zaplnila lidmi, kteří požádali o předčasný návrat. Pro dalších více než 160 Slováků, kteří chtějí Tunisko opustit, dnes Bratislava vyšle vládní speciál, uvedl podle Denníku N mluvčí ministerstva zahraničí Peter Stano. Podle slovenských cestovních kanceláří je však nyní na dovolené v Tunisku celkem asi 600 občanů Slovenska.

S evakuací svých německých klientů začala podle DPA také TUI, největší cestovní kancelář v Evropě. V noci na dnešek do Německa dorazilo prvních 80 lidí. Dalších 120 dorazí prý ještě během dne. V Súse měla kancelář asi 260 klientů ve čtyřech hotelech, v celém Tunisku asi 3800.

Zájezdy do Tuniska v celém zbytku letní sezóny zrušila řada velkých cestovních kanceláří z Dánska, Švédska a Norska, ačkoli žádné ze skandinávských ministerstev vnitra přímo nevyzvalo občany, aby do severoafrické země vůbec necestovali.

Češi, kteří jsou na dovolené v Tunisku, podle mluvčího Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže vesměs zájem o dřívější návrat domů neprojevili. Z více než 3000 se jich chce do vlasti dříve vrátit prý asi jen třicítka.

České ministerstvo zahraničí v tuto chvíli nedává žádné doporučení, aby Češi do Tuniska nejezdili, protože to stále vnímá jako ojedinělý čin. „Samozřejmě platí, že lidé mají dodržovat bezpečnostní opatření, která v zemi jsou,“ dodala mluvčí české diplomacie Michaela Lagronová. Sdělila též, že do Tuniska zatím nebyl poslán letecký speciál. Zvýšený zájem o návrat do ČR prý zatím není a cestovní kanceláře jsou situaci schopné zvládnout.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video