Západ se přel s Ruskem a Čínou na konferenci o bezpečnosti internetu | E15.cz

Západ se přel s Ruskem a Čínou na konferenci o bezpečnosti internetu

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Během diskusí na mezinárodní konferenci o kybernetické bezpečnosti v Londýně se ukázalo, jak odlišně vnímají státy světa hrozby v kybernetickém prostoru. Zatímco západní státy řeší hlavně duševní vlastnictví a útoky hackerů, země jako Čína či Rusko varují před dopadem sociálních sítí na politickou stabilitu. Británie a Spojené státy ostře volání po větší kontrole internetu odmítly. Čelily ale také kritice, že měří dvojím metrem.

Odborníci a politici na konferenci v Londýně diskutovali mimo jiné o tom, jakou úlohu by měly hrát státní instituce v zajišťování bezpečnosti internetové komunikace. Jednání se účastnilo 60 zemí světa a jejich pohled na rizika internetu a kybersvěta je značně odlišný.

Čína, Rusko, Tádžikistán a Uzbekistán letos v září předložily na půdě OSN návrh „globálních pravidel“, která by internetový provoz regulovala. V rozporu s liberálními představami západních vlád usilují o posílení role státu a jeho represivních složek, které by mohly lépe bojovat proti terorismu, náboženskému extremismu či separatismu. Americký viceprezident Joe Biden ale snahy o předání kontroly internetu do státních rukou jasně odmítl.

„Žádný občan jakéhokoli státu nesmí být terčem represivního globálního pravidla ve chvíli, kdy chce poslat e-mail nebo vložit komentář ke zpravodajskému článku. Není možné ani jakkoli bránit sdílení inovací jen kvůli existenci státních hranic. Takovým způsobem nesmí internet nikdy fungovat,“ uvedl Biden.

Hlavně Británie čelila kritice, že měří dvojím metrem

Britský ministr zahraničí William Hague na konferenci varoval, že „příliš mnoho států světa neváhá překročit přijatelné hranice při potlačování názorů a skutků považovaných za nevhodné“.

Jeho vlastní země se ale stala terčem kritiky, že měří dvojím metrem. Připomínaly se návrhy, aby se při srpnových pouličních protestech omezily aktivity blogerů a zablokoval přístup k sociálním sítím.

„Je velmi snadné hájit lidská práva proti diktátorům, ale jakmile je zpochybněno naše západní pojetí stability, je svoboda projevu najednou postradatelná,“ rýpl si do britské politické reprezentace John Kampfner, šéf organizace Index of Censorship.

„Některé země v Evropě kvůli sociálním nepokojům zvažují zavřít přístup ke Twitteru nebo Facebooku. Rusko takovou možnost vůbec nepřipouští,“ bránil člen ruské delegace Moskvu, která je občas obviňována ze snahy internet cenzurovat.

Žádný závěrečný dokument se z jednání neočekává, účastníci spíše předpokládají, že sestaví seznam témat pro budoucí diskuse. Mezi tématy figuruje mimo jiné také posílení boje s šířením dětské pornografie, s organizovaným zločinem a porušováním copyrightu.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video