Záplavy v Kolumbii si vyžádaly stovky životů | E15.cz

Záplavy v Kolumbii si vyžádaly stovky životů

ČTK

Nejméně 206 obětí na životech a 202 zraněných si vyžádaly sesuvy půdy a záplavy na jihozápadě Kolumbie. Dalších 220 lidí se pohřešuje. Uvedl to ředitel záchranářů Červeného kříže César Urueña. Předchozí bilance uváděla 154 mrtvých.

Neštěstí se stalo ve městě Mocoa se 40 tisíc obyvateli, správním středisku provincie Putumayo, která leží poblíž hranice s Ekvádorem. Sesuvy vyvolaly silné deště v noci z pátku na sobotu místního času, které rozvodnily několik řek. Bláto a usazeniny se následně navalily na domy a ulice v Mocoa.

Kolumbie je Mekkou cyklistiky. Vítejte v zemi, kde má bicykl snad každý

Ředitel Urueña podle agentury AFP charakterizoval situaci jako "katastrofu velkého rozsahu", která postihla na 300 rodin. Ve městě je poškozeno 17 čtvrtí, živly zničily 25 obytných domů. Ulice jsou zaplavené bahnem, všude jsou odpadky.

"Mé srdce a srdce všech Kolumbijců jsou s rodinami obětí a lidmi postiženými touto tragédií," uvedl prezident kolumbijský prezident Juan Manuel Santos, který dorazil do oblasti po neštěstí a v regionu vyhlásil stav nouze.

Sesuv půdy srovnal se zemí vesnici v KolumbiiSesuv půdy srovnal se zemí vesnici v KolumbiiAutor: profimedia

Na místo neštěstí povolal armádu. Podle agentury Reuters se do záchranných prací zapojilo více než 1100 vojáků a policistů. Práci záchranářů ztěžuje špatné počasí i poškozené silnice a mosty.

Nobelou cenu za mír obdržel prezident Santos, dohodl se s levicovými povstalci

Podle starosty města je Mocoa "zcela odříznutá" od světa, bez elektřiny a vody. Zničen je i starostův dům. "Bahno sahá až po střechu," konstatoval José Antonio Castro v rozhlase.

Stoupající hladina řek vedla k vyhlášení poplachu, který přiměl mnoho lidí uprchnout z domovů do bezpečí, jinak by ztráty na životech mohly být ještě větší, uvedl kolumbijský deník El Tiempo.

Sesuvy a lijáky bývají v horských oblastech běžné, ale letošní březen Letošní březen byl v Kolumbii podle státního meteorologického úřadu nejdeštivějším měsícem od roku 2011. Silné deště kvůli jevu nazvanému El Niño postihly letos i sousední země. Od začátku letošního roku v sousedním Peru kvůli neobvykle silným dešťům, které také způsobily rychlé povodně a sesuvy půdy, přišlo o život více než 90 lidí, upozornila BBC.

Sesuv půdy srovnal se zemí vesnici v KolumbiiSesuv půdy srovnal se zemí vesnici v KolumbiiAutor: profimedia

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!