Záplavy v Libyi mají nejméně 3000 obětí, pohřešují se tisíce lidí | e15.cz

Záplavy v Libyi mají nejméně 3000 obětí, pohřešují se tisíce lidí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Záplavy v Libyi mají přes 3000 potvrzených obětí a předpokládá se, že počet mrtvých dosáhne 10 tisíc, uvedl ministr zdravotnictví libyjské vlády národní stability působící na východě země. „Počet pohřešovaných je v tisících,“ řekl ministr Usmán Abdal Džalíl televizní stanici Al-Masar.

V nejhůře postiženém městě Darná již bylo nalezeno více než tisíc těl obětí, prohlásil ministr libyjské vlády národní stability působící na východě země, kterého citovala agentura Reuters. Premiér východolibyjské vlády Usáma Hamád v pondělí počet obětí ve městě Darná odhadl na 2000. Bouře zasáhla také pobřežní města Benghází, Bajdá či Mardž.

„Vrátil jsem se z Darná. Je to obrovské neštěstí. Všude leží těla - v moři, v údolí i pod budovami,“ řekl agentuře Reuters telefonicky ministr civilního letectví.

„Počet těl nalezených v Darná přesahuje tisícovku. Očekáváme, že konečná bilance bude opravdu vysoká. Nepřeháním, když řeknu, že 25 procent města je pryč. Spousta domů spadla,“ dodal.

„Humanitární potřeby daleko přesahují kapacity libyjského Červeného půlměsíce, a dokonce i kapacity vlády,“ sdělil Ramadán. „Východolibyjská vláda proto požádala o mezinárodní pomoc,“ řekl.

Premiér libyjské vlády národní jednoty působící na západě země Abdal Hamíd Dbaíbá na síti X napsal, že do postižené oblasti bylo vysláno letadlo se 14 tunami pomoci. Letoun mířící do Benghází má na palubě mimo jiné léky a zdravotnické vybavení a cestuje jím i 87 zdravotníků.

Středomořská bouře Daniel udeřila v neděli na libyjskou pevninu, kde pustošila domy a silnice a způsobila rozsáhlé záplavy. Libyjské úřady na východě země vyhlásily stav mimořádné nouze, nechaly uzavřít školy a obchody a vyhlásily zákaz nočního vycházení.

 

Premiér východolibyjské vlády Hamád v pondělí prohlásil, že jen ve městě Darná se pohřešují tisíce lidí; počet obětí odhadl na 2000. Zkázu způsobila především voda ze dvou přehrad nad městem, které se protrhly.

Libye se potýká se špatně fungující infrastrukturou. Vláda šestimilionové země je rozdělená na konkurenční celky na východě a západě, přičemž každý z nich podporují jiné ozbrojené skupiny a zahraniční vlády. Mezinárodně uznávaná vláda národní jednoty sídlící v Tripolisu nemá východní oblasti země pod kontrolou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video