Zástupci KLDR a Jižní Koreje budou jednat o zmírnění napětí | E15.cz

Zástupci KLDR a Jižní Koreje budou jednat o zmírnění napětí

Severní Korea při oslavách 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce
Severní Korea při oslavách 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zástupci KLDR a Jižní Koreje budou příští čtvrtek jednat o zmírnění napětí na Korejském poloostrově. Uspořádat schůzku dnes navrhl Pchjongjang a jeho nabídku Soul přijal, napsala agentura Reuters. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou dlouhodobě špatné, v srpnu se však kvůli sporu na hranicích ještě více vyhrotily. Chystané jednání by podle agentury AFP mohlo připravit schůzku předních činitelů, první od zmíněného letního konfliktu.

Podle informací, které dnes přinesla oficiální severokorejská agentura KCNA, navrhl Pchjongjang setkání ve čtvrtek 26. listopadu ve vojenském pásmu na hranici mezi oběma státy. Jižní Korea již potvrdila, že na návrh severního souseda přistupuje.

Jednání bude vedeno na pracovní úrovni a jeho úkolem bude připravit schůzku vládních činitelů, kterou se Pchjongjang i Soul zavázaly v rámci uklidnění vypjaté situace uspořádat. Jihokorejští představitelé podle AP uvedli, že pracovní setkání Soul nabídl již třikrát, nakonec ale KLDR přišla s vlastním návrhem.

Srpnová nejvážnější krize za dlouhé měsíce vyústila ve vzájemné ostřelování států, které jsou formálně stále ve válečném stavu, neboť válečný konflikt z let 1950 až 1953 skončil pouze příměřím, nikoli mírovou dohodou. Severokorejská armáda koncem srpna vypálila raketu na tlampač, ze kterého Soul vysílal svou propagandu. Jižní Korea odpověděla dělostřeleckou palbou.

Před měsícem bylo prvním projevem snahy o snižování napětí setkání rodin z obou zemí, které válka v 50. letech rozdělila.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video