Zatím nejtvrdší kritika z USA. Zemanův postoj mě znepokojuje, prohlásil McCain

John McCain

John McCain Zdroj: CC BY-NC 2.0: [Barret] via Flickr

Vlivný americký senátor John McCain je velmi znepokojen postojem českého prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi. Výroky a akce českého prezidenta označil dnes McCain za pozoruhodné. Západ by měl podle republikánského senátora na ruskou agresi na Ukrajině reagovat mnohem razantněji, měl by Kyjevu dodávat zbraně a postavit se ruské propagandě.

„Jsem velmi znepokojen trendem v některých zemích východní Evropy, včetně České republiky. Některé věci, které zazněly o Rusku, názorové změny, které se udály,“ řekl McCain v dnešní debatě o odkazu Václava Havla, která se uskutečnila v knihovně amerického Kongresu. Konkrétně se přitom zmínil o maďarském premiérovi Viktoru Orbánovi a o Miloši Zemanovi.

„Vidíme výroky českého prezidenta, které jsou velmi pozoruhodné,“ podotkl McCain. „Zdá se, že je tu jakási názorová změna a snaha vyjít s Vladimirem Putinem,“ uvedl neúspěšný kandidát na amerického prezidenta. Zároveň připomněl nedávný pražský protest proti Zemanovi, který označil za velmi temperamentní.

Zdá se, že je tu jakási názorová změna a snaha vyjít s Vladimirem Putinem

Doposud nejtvrdší kritika z USA

Jde o zatím nejsilnější veřejnou kritiku české diplomacie z úst amerických politiků. V minulosti ji vyslovovali spíše neoficiálně a americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro hovořil o tom, že některá vyjádření českých představitelů k Rusku a jeho postupu na Ukrajině vzbuzují v USA pochybnosti.

Zeman na sebe v poslední době upozornil například vystoupením na konferenci Dialog civilizací na řeckém Rhodu, kterou organizoval ruský oligarcha a Putinův blízký spolupracovník Vladimir Jakunin. Český prezident ve svém vystoupení na konferenci mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. V minulosti také hovořil o tom, že na Ukrajině nedochází k ruské invazi, a to v době, kdy zástupci NATO informovali o tisícovkách ruských vojáků a o těžké vojenské technice na východě této země.

EU je vůči Rusku slabá, shodli se McCain s Albrightovou

McCain dnes také kritizoval reakci Spojených států a Západu na dění na Ukrajině. Západní země by podle něj měly Kyjevu dodávat přinejmenším zbraně a podrobné zpravodajské informace. U Evropské unie vidí senátor problém v její přílišné závislosti na ruské ropě a v chování, které z toho vyplývá. „Rusko je benzínová pumpa převlečená za stát,“ poznamenal.

Slabost osmadvacítky dnes kritizovala také bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, která se debaty s McCainem zúčastnila. „Evropská unie funguje napůl, jestli vůbec,“ podotkla. S McCainem souhlasila také v tom, že by se Západ měl aktivněji postavit ruské propagandě. Vyjádřila také přesvědčení, že Putin trpí sebeklamem a snaží se obnovit moc bývalého Sovětského svazu.

Zleva velvyslanec ČR ve Velké Británii Michael Žantovský, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a vlivný americký senátor John McCain vystoupili v debatě o odkazu Václava Havla, která se uskutečnila 19. listopadu v knihovně amerického Kongresu.Zleva velvyslanec ČR ve Velké Británii Michael Žantovský, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a vlivný americký senátor John McCain vystoupili v debatě o odkazu Václava Havla, která se uskutečnila 19. listopadu v knihovně amerického Kongresu.|CTKZleva velvyslanec ČR ve Velké Británii Michael Žantovský, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a vlivný americký senátor John McCain vystoupili v debatě o odkazu Václava Havla, která se uskutečnila 19. listopadu v knihovně amerického Kongresu.

Setkání s Havlem bylo nezapomenutelné, prohlásil McCain

McCain i Albrightová také vzpomínali na Havla a na to, jak se s ním během prvních svobodných voleb v Československu setkali v pražské Lucerně. McCain ten večer označil za nezapomenutelný. Ocenil současně odvahu, jakou Havel projevil při svých pobytech ve vězení. „Vyšel z něj mnohem silnější, než předtím,“ poznamenal muž, který sám během války ve Vietnamu strávil několik let jako válečný zajatec.

Později před novináři McCain vyjádřil přesvědčení, že Havel by dnes byl velmi znepokojen tím, co se děje ve východní Evropě. „Myslím, že by byl velmi znepokojen některými výroky českého prezidenta,“ dodal.