Zeman na fóru v Řecku opět kritizoval protiruské sankce | E15.cz

Zeman na fóru v Řecku opět kritizoval protiruské sankce

Zeman na fóru v Řecku opět kritizoval protiruské sankce
prezident Miloš Zeman
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Český prezident Miloš Zeman v pátek v první den konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos znovu kritizoval sankce, které kvůli ukrajinské krizi přijaly proti Rusku Spojené státy a Evropská unie. Informovali o tom organizátoři akce. Prezident v projevu proneseném v ruštině, jehož překlad zveřejnil server ParlamentníListy.cz, mimo jiné zdůraznil, že i dnes existují v "dialogu civilizací" překážky. Za jednu z nich přitom označil "sankce jakéhokoli typu".

“…ti, kteří podporují sankce, jsou využíváni jako prostředek politické války a vystupují proti zavedenému dialogu civilizací. A namísto dialogu nastane ticho, nic víc,“ citují Zemana Parlamentní listy.

Prezident pak vyzval ke zrušení sankcí, které jsou podle něj „zbytečné a kontraproduktivní. Mají opačný efekt, než očekávali jejich autoři. Mezi civilizovanými státy je zapotřebí rozvíjet dialog, založený na principu výměny výrobků, kapitálu a samozřejmě informací, bez žádné cenzury.“

Konferenci pořádá oligarcha Jakunin, spolupracovník Putina

Server iDnes.cz v souvislosti se Zemanovou kritikou protiruských sankcí připomněl, že jedním z organizátorů konference na Rhodu je ruský oligarcha Vladimir Jakunin. Jde o člověka, který patří k blízkým spolupracovníkům ruského prezidenta Vladimira Putina a kterého USA zařadily na svůj sankční seznam.

Nejvyšší český představitel se v projevu zároveň s vedoucími západními politiky shodl v tom, že vážným nebezpečím je dnes mezinárodní terorismus, proti němuž je nutné bojovat společně. Jak dodal, toto nebezpečí představuje Islámský stát, vytvořený radikálními islamisty, kteří dobyli rozsáhlá území v Iráku a v Sýrii.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!