Zeman na Rhodu: Islamisté vytvořili "anticivilizaci", jsou jako kanibalové | e15.cz

Zeman na Rhodu: Islamisté vytvořili "anticivilizaci", jsou jako kanibalové

Český prezident Miloš Zeman při projevu v OSN
Český prezident Miloš Zeman při projevu v OSN
• 
ZDROJ: ČTK
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Český prezident Miloš Zeman dnes označil takzvaný Islámský stát (IS) za "anticivilizaci" a přirovnal ho ke kanibalům, se kterými nelze vést dialog. Na konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos řekl, že IS je něco jako "sociální rakovina", která se nadále šíří mimo Irák a Sýrii a chce zničit existující civilizace.

Zeman vystoupil na konferenci v době, kdy se v Izraeli konal pohřeb bývalého prezidenta a premiéra Šimona Perese, na nějž se sjela řada světových státníků. ČR zastupovali premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Zeman zaslal do Izraele kondolenční telegram, adresovaný prezidentovi Reuvenu Rivlinovi.

 

"Připomenu vám příklad z minulého století, příklad nacismu, který se nejprve snažil zničit Židy, potom Slovany a postupně další a další," řekl Zeman v ruštině na akci, kterou pořádá podnikatel Vladimir Jakunin, stoupenec a blízký spolupracovník prezidenta Vladimira Putina. Podle Zemana nelze diskutovat s kanibaly, protože "pro kanibaly jsme my sami jejich jídlem".

 

 

Zeman také zmínil knihu Inside IS - 10 dnů v 'Islámském státě' německého novináře Jürgena Todenhöfera, v níž podle něj jeden z vůdců IS mluví o zabíjení nevěřících. "A jestli bude třeba, zabijeme 100 milionů lidí, 200 milionů lidí, 300 milionů lidí," citoval Zeman z knihy. Dodal, že to je více, než zabili nacisté. "Jistě, že můžete říct, že je to šílenství, ale pokud jste si přečetli Mein Kampf Adolfa Hitlera, tak ten také chápali jako úplné šílenství, a ono se skoro vyplnilo," uvedl Zeman.

 

V rozhovoru s ruskými novináři se český prezident podle serveru Lenta.ru svěřil, že kdyby se v Česku konalo referendum o odchodu z Evropské unie a Severoatlantické aliance, hlasoval by proti. "Jsem proti odchodu z těchto aliancí. Jak říkal Voltaire, nesdílím váš názor, ale jsem připraven zemřít za vaše právo jej hlásat. Tedy jsem pro to, aby Češi mohli sami rozhodnout, zda mají zůstat v NATO a EU," řekl Zeman.

 

Server poznamenal, že o možnosti uspořádání referenda se Zeman zmínil v reakci na chystaný britský odchod z EU (brexit) a že podle průzkumů je jen každý čtvrtý Čech spokojen s členstvím své země v unii.

"Češi jsou normální lidi. Myslí vlastním mozkem, a to znamená, že sami hodnotí různé názory. Nepotřebují žádné dodatečné rozumy od jakýchkoli novinářů," řekl Zeman ruské agentuře RIA Novosti. Reagoval tak na otázku, zda je ruská propagada pro Česko opravdu tak nebezpečná, aby ministerstvo vnitra muselo vytvořit speciální jednotku pro boj proti ní.

 

Vznik specializovaného Centra terorismu a hybridních hrozeb ohlásil v květnu český ministr vnitra Milan Chovanec, aniž by se přitom výslovně zmínil o Rusku. Přibližně 30 odborníků by se podle jeho slov mělo od začátku příštího roku v rámci ministerstva zabývat například obranou proti šíření nepravdivých informací a propagandy.

 

Konference Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos se prezident Zeman účastní už poněkolikáté. Předloni za to sklidil kritiku opozice. Tehdy mimo jiné přirovnal válku na Ukrajině ke chřipce. Vyslovil se také proti sankcím, které EU a další západní státy v souvislosti s ukrajinským konfliktem přijaly vůči Rusku.

 

Zakladatel a pořadatel rhodoského fóra a Putinův přítel Jakunin byl po ruské anexi Krymu zařazen na sankční seznam USA. Obchodní aktivity Jakunina byly několikrát terčem stížností a žalob ruského protikorupčního aktivisty Alexeje Navalného. Jakunin ale jeho obvinění kategoricky odmítl. Na závěr letošní konference má vystoupit i bývalý český prezident Václav Klaus.

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video