Zemřel „otec eura“, ekonom Alexandre Lamfalussy | E15.cz

Zemřel „otec eura“, ekonom Alexandre Lamfalussy

Alexandre Lamfalussy
Alexandre Lamfalussy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve věku 86 let zemřel v sobotu ekonom a finančník Alexandre Lamfalussy, jeden ze zakládajících „otců“ jednotné evropské měny. S odvoláním na belgická média to uvedla agentura Reuters. Žádné další podrobnosti k jeho úmrtí nebyly sděleny.

Lamfalussy se narodil v Maďarsku jako Sándor Lámfalussy. Po druhé světové válce Maďarsko opustil a stal se belgickým občanem. Lamfalussy byl prvním prezidentem Evropského měnového institutu, předchůdce Evropské centrální banky. Ve funkci ho v roce 1997 nahradil Wim Duisenberg.

Lamfalussy později řídil skupinu, která měla na starosti proces přípravy a zavádění právních předpisů Evropské unie pro oblast finančního trhu, který je známý jako Lamfalussyho proces. Jedním z výsledků tohoto procesu byla směrnice EU o trzích finančních nástrojů (MiFID).

Lamfalussy vystudoval belgickou katolickou univerzitu v Lovani a Oxfordskou univerzitu. Později učil na univerzitě v Lovani a na Yaleově univerzitě v USA. Od roku 1976 působil v Bance pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS), kde zastával různé funkce a od roku 1985 byl jejím ředitelem. V roce 1993 dostal od belgického krále titul baron a v roce 1999 mu byl udělen ve Francii prestižní Řád čestné legie.

Češi vyjednali kompromis

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video