Zimbabwe se blíží k zavedení náhražky peněz. Platit se bude dluhopisy | E15.cz

Zimbabwe se blíží k zavedení náhražky peněz. Platit se bude dluhopisy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Prezident Zimbabwe Robert Mugabe vydal dekret, který umožňuje zavést novou měnu v podobě dluhopisů. Informují o tom dnes zahraniční média. V současnosti v Zimbabwe slouží jako platidlo americké dolary a další zahraniční měny. Národní měnu země opustila v roce 2009 kvůli hyperinflaci, která ochromila ekonomiku.

Dluhopisy mají zmírnit problémy s nedostatkem hotovosti, s nimiž se země potýká od letošního března. Plán na zavedení dluhopisové měny ale vyvolal protesty mezi veřejností, která se obává návratu hyperinflace.

Podle Mugabeho budou dluhopisy "zákonným platidlem při všech transakcích v Zimbabwe", stejně jako americké dolary, britské libry a jihoafrické randy.

Prezidentský dekret neupřesňuje, kdy budou dluhopisy uvedeny do oběhu. Podle centrální banky Zimbabwe se tak stane ještě během října.

Zimbabwe v současnosti čelí největší finanční krizi od zrušení domácí měny. Export je pod značným tlakem kvůli nízkým cenám nerostných surovin, zemědělství navíc zasáhla ničivá sucha.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.