Zkrotit virus Stuxnet zřejmě Íránu nepřímo pomohl i Západ

Írán, Bušehr

Írán, Bušehr Zdroj: profimedia.cz

Írán dokázal neutralizovat virus Stuxnet, který sabotoval jeho jaderná zařízení. Shodují se na tom počítačoví odborníci oslovení agenturou Reuters. Někteří z nich se domnívají, že Íránu s likvidací viru nepřímo pomohli i západní experti. Specialisté na kybernetickou bezpečnost totiž provedli důkladnou technickou analýzu viru, která se značně rozšířila po internetu a byla tak dostupná i íránským expertům.

„Pokud by se Íránci viru dodnes nezbavili, byli by naprostí idioti,“ prohlásil německý odborník na počítačovou bezpečnost Ralph Langner, jenž je považován za prvního západního experta, který zjistil, že Stuxnet byl sestrojen k útoku na jednu konkrétní součástku v iránských jaderných centrifugách.

S Langnerem souhlasí i britský odborník Peter Sommer. „Není tak složité neutralizovat Stuxnet, když pochopíte, jak funguje. Je to hlavně díky tomu, že virus byl vytvořen, aby napadal jednu konkrétní součástku,“ uvedl. „Jakmile dokážete identifikovat znaky Stuxnetu, můžete ho odstranit ze systému,“ dodal.

Virus Stuxnet se rozšířil v letech 2009 a 2010 a byl podle odborníků první specializovanou kybernetickou zbraní zaměřenou proti konkrétnímu vybavení. Specialisté jsou přesvědčeni, že před nasazením vyžadoval virus rozsáhlé testování. To nahrává spekulacím o tom, že Stuxnet sestrojila izraelská rozvědka, případně ve spolupráci s USA. Židovský stát, který má s Íránem nepřátelské vztahy, se k těmto nařčením ale nikdy nevyjádřil.