Zničili ruský letoun teroristé? Velmi pravděpodobné, říká britský ministr | E15.cz

Zničili ruský letoun teroristé? Velmi pravděpodobné, říká britský ministr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britský ministr zahraničí Philip Hammond považuje za "velmi pravděpodobné", že na ruské letadlo spáchala atentát odnož radikální skupiny Islámský stát (IS) působící na Sinajském poloostrově. V troskách letadla, které se minulý týden zřítilo na severu poloostrova, zemřelo 224 lidí. Stroj patřil ruské společnosti Kogalymavia, která nově operuje pod názvem Metrojet. Aerolinky zastavily lety všech svých airbusů, dokud neukončí jejich kontrolu.

Británie a Irsko zastavily ve středu odlety svých letadel z letoviska Šarm aš-Šajch, odkud ruské letadlo startovalo, a Británie na letiště poslala své experty, aby prověřili tamní bezpečnostní opatření.

O možnosti, že byl na letadlo spáchán pumový atentát, poprvé otevřeně hovořily ve středu Británie a Spojené státy. Egypt ale oficiálně ještě vyšetřování neukončil a jeho ministr zahraničí Samí Šukrí řekl, že Káhira je postupem Británie zaskočena. Právě dnes přitom zahajuje návštěvu Británie egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí.

Hammond na dotaz, zda si myslí, že je za havárií IS, odpověděl: „Sinajská skupina IS se přihlásila k odpovědnosti za pád ruského letadla hned po havárii. Prověřili jsme všechny dostupné informace včetně tohoto oznámení a dospěli jsme k závěru, že je to velmi pravděpodobné.“

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov označil rozhodnutí Británie zastavit lety ze Šarm aš-Šajchu za projev nesouhlasu Londýna s ruskými vojenskými akcemi v Sýrii. „Existuje geopolitický nesouhlas s ruskými akcemi v Sýrii,“ citovala ho agentura RIA Novosti. Kroky Británie považuje za předčasné také část ruského tisku.

Egypt od samého začátku trvá na tom, že je předčasné spekulovat o příčině neštěstí, dokud nebude ukončeno vyšetřování. Ministr Šukrí stanici CNN řekl, že je překvapen oznámením Londýna, že za pádem letadla je bomba.

„Musí se to zjistit vyšetřováním a nelze přijímat opatření, která mohou mít nepříznivé dopady. Mnoho Egypťanů je zcela závislých na cestovním ruchu,“ řekl ministr. Prezident Sísí má dnes jednat s britským premiérem Davidem Cameronem, který na dopoledne svolal další krizovou schůzku. Jedna už se konala ve středu večer.

Na výsledek vyšetřování chce vyčkat například i Německo. Tamní ministerstvo zahraničí zatím žádné bezpečnostní upozornění pro turisty ani cestující do Egypta nevydalo.

Německé aerolinky proto lety do Šarm aš-Šajchu vypravují i nadále. Největší německá letecká společnost Lufthansa však stále udržuje v platnosti své rozhodnutí z počátku týdne, že se její letadla při dálkových cestách vyhýbají přeletu Sinajského poloostrova. Naopak Nizozemsko lety do Šarm aš-Šajchu od soboty zruší, uvedl server listu The Wall Street Journal.

Na trzích dnes oslabují akcie velkých cestovních kanceláří Thomas Cook a TUI, což agentura Reuters dává do souvislosti s očekávaným rušením cest do Egypta. Thomas Cook zaznamenal na burze pokles o téměř šest procent, TUI pak o téměř dvě procenta.

Letadlo bylo ve výborném technickém stavu

Britský ministr Hammond prohlásil, že Británie spolu s egyptskými úřady nyní zkoumá, jak dostat britské turisty ze Šarm aš-Šajchu do vlasti. Je jich tam asi 20 tisíc. Všech 19 dnešních letů, které měly dopravit turisty do letoviska a zpět, je zrušeno.

Podle Hammonda by první mimořádné evakuační lety turistů mohly začít v pátek. Budou je prý provázet mimořádná bezpečnostní opatření, která budou platit jenom krátkou dobu. O tom, zda bude nutné zpřísnit odbavování na letišti v Šarm aš-Šajchu dlouhodobě, prý rozhodnou odborníci.

Na palubě ruského airbusu bylo 224 lidí. Ruská společnost Kogalymavia bezprostředně po havárii tvrdila, že letoun byl ve výborném technickém stavu.

Dnes ale ruský Úřad pro kontrolu leteckého provozu Rostransnadzor oznámil, že společnost zastaví provoz všech svých airbusů a stroje projdou dodatečnou kontrolou. Úřad nařídil zastavit lety této společnosti už v neděli, ale Kogalymavia, která nově operuje pod názvem Metrojet, tehdy sdělila, že žádné nařízení k ní nedorazilo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video