Zpět do hlubin. Londýnská společnost nabídne ponory až k palubě Titaniku

Dobový snímek slavné lodi RMS Titanik

Dobový snímek slavné lodi RMS Titanik Zdroj: Profimedia.cz

vrak Titaniku
Fotografie Titaniku před dokončením.
Autentický velitelský můstek na Titaniku II bude jen na ozdobu. Loď se bude řídit nejmodernějšími technologiemi.
Levý a střední lodní šroub Titaniku.
Plány zaoceánské lodi Titanic II, kterou staví britská společnost Blue Star Line v Číně. Na moře má replika slavného Titaniku vyplout v roce 2018.
26
Fotogalerie

Ačkoliv se Titanik rozkládá na dně Atlantiku téměř 105 let, jeho jméno mezi lidmi stále silně rezonuje. Příležitosti se proto chopila londýnská společnost Blue Marble Private, která svým movitým klientům dopřeje ponor až k vraku slavného zaoceánského parníku. Cestovatelé se tak zařadí do velmi úzké skupiny lidí, kteří Titanik spatří na vlastní oči. 

Blue Marble Private má začít provozovat službu od května příštího roku. Bude se jednat o osmidenní program vždy pro devět klientů, který vyvrcholí jejich blízkým setkáním s vrakem lodi potopené v noci na 15. dubna 1912.

I vzhledem k omezenému množství volných míst se cena vyšplhala na 105 129 dolarů (zhruba dva miliony šest set šedesát tisíc korun). Podle britského deníku Telegraph je cena ekvivalentní k té, kterou zaplatili pasažéři Titaniku cestující první třídou (po inflace).

Program začne přeletem helikoptérou z kanadského města St. John´s až na loď, která bude připravena nad místem potopení Titaniku. Účastníci programu se seznámí s běžnou činností námořníků, dostane se jim exkurze od pozvaných vědců a nejrůznějších expertů. Zájemcům bude také umožněno asistovat při plánování ponoru nebo používat podvodní navigační systém.

K samotnému potopení ke ztroskotanému parníku, jenž patřil společnosti White Star Line a mohl převážet až 2 603 cestujících, má dojít mezi třetím až šestým dnem výpravy.

Pod vodu se vydají vždy tři cestovatelé, pilot ponorky a expert na zdejší prostředí. Podvodní modul se bude moci dostat nad palubu Titaniku, přičemž cestovatelům má být alespoň částečně umožněno podílet se na misi, byť jen prováděním jednoduchých úkonů.

Pokud plán Blue Marble Private nic nenaruší a k ponorům skutečně dojde, zástupci veřejnosti se k vraku Titaniku dostanou poprvé od roku 2005. Půjde-li vše podle plánu, služba bude dál nabízena i v roce 2019.

Video placeholde
Čína má velký plán: Staví repliku Titaniku, plout má po řece • Daniela Soukalová, Reuters