Ztroskotání tanzanského trajektu nepřežilo nejméně 220 lidí | E15.cz

Ztroskotání tanzanského trajektu nepřežilo nejméně 220 lidí

Trajekt
Trajekt
• 

krb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Včerejší ztroskotání trajektu u tanzanského Zanzibaru si vyžádalo nejméně 220 lidských životů. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na zdroje z tanzanské vlády. Podle Mohammeda Abouda Mohammeda 192 mrtvých identifikovali příbuzní, ale dalších 28 těl na identifikaci ještě čeká.

Oběti byly převezeny na sportovní stadion v zanzibarské metropoli Stone Town, kde muslimští imámové odříkávají modlitby nad těly omytými a posléze zabalenými do bílé látky v souladu s islámem. Některé už jejich rodiny pohřbily.

Značně přetížený trajekt se potopil v noci na sobotu v oblasti silných mořských proudů. Na jeho palubě bylo podle agentury AFP kolem 800 lidí, přičemž kapacita byla maximálně 600. Plavidlo zajišťovalo spojení mezi zanzibarskými ostrovy.

Jde o jednu z nejhorších tragédií svého druhu za poslední roky v Africe. Ovšem i příbuzní obětí připomněli, že většina soukromých trajektů je stará a často se plaví přetížená, aniž proti tomu zasahují úřady. „Pokud se nic nezmění, nebude to poslední taková nehoda,“ zdůraznil muž, který měl na palubě sedm příbuzných. Z nich byla živá hospitalizována jen jeho malá neteř. Jeden z přeživších řekl, že už v přístavu před vyplutím cestující protestovali u kapitána plavidla proti přílišnému přetížení. „Není to nehoda, vinu mají ti, kdo nezabránili lodi ve vyplutí,“ prohlásil muž.

Mezi cestujícími zřejmě nebyl žádný cizinec, ačkoliv příjmy Zanzibaru pocházejí hlavně z cestovního ruchu. Zahraniční návštěvníci ale obvykle využívají rychlých přepravních lodí, desetkrát rychlejších nežli běžné trajekty. ru nechala slyšet, že kvůli větší bezpečnosti plánuje velké investice do obnovy lodního parku.

Autor: krb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video