Zubov nechce utíkat z boje, nejspíš zůstane v Moskvě | E15.cz

Zubov nechce utíkat z boje, nejspíš zůstane v Moskvě

Ruský historik Andrej Zubov
Ruský historik Andrej Zubov
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Foma - Wikimedia Commons

ČTK

Share on Facebook Messenger
Ruský historik Andrej Zubov vyhozený z moskevské diplomatické akademie kvůli kritice ruské anexe Krymu chce zůstat v Moskvě, i když mu práci nabídlo několik zahraničních univerzit včetně Masarykovy univerzity v Brně. Řekl to dnes z Moskvy České televizi s tím, že nechce utíkat z boje. O tom, zda se s bývalým zaměstnavatelem bude soudit, se rozhodne v nejbližších dnech.

„Nabídek je dost a samozřejmě brněnské univerzitě jsem vděčen stejně jako dalším zahraničním vysokým školám, to je vynikající. Ale pokud budu mít alespoň sebemenší možnost pracovat v Moskvě a živit rodinu výdělky v Moskvě, tak asi se nebudu stěhovat do cizí země,“ uvedl Zubov. V Moskvě se nyní podle něj rozhoduje o osudu Ruska a možná i Evropy, a proto by svůj odchod bral jako odchod z bojové služby.

Zubov vyvolal pozornost médií článkem v listu Vedomosti, v němž srovnával ruskou okupaci Krymu s politikou nacistického Německa před druhou světovou válkou. Nedlouho poté byl propuštěn. Vedení akademie MGIMO k tomu uvedlo, že vědomě a opakovaně porušoval akademická pravidla a jeho postoj k zahraniční politice Ruska vyvolává rozhořčení v univerzitních kruzích a poškozuje vzdělávací a výchovný proces.

Historik nyní zvažuje, zda se kvůli tomu bude soudit. Velkým problémem je podle něj veřejně známé fungování ruských soudů. Akademie prý navíc dostala rozkaz shora. „Soudit bych se měl s těmi, kdo jsou výše, ale s těmi se soudit nemohu, takže dost váhám v téhle otázce a konečné rozhodnutí asi učiním dnes nebo zítra (v pondělí),“ uvedl. Zatím se spíše kloní k tomu, že žalobu nepodá.

PRobudili jsme se v nové zemi, říká Zubov

Dnes vyjádřil přesvědčení, že za podobný článek by byl v dobách Sovětského svazu nejen zbaven práce, ale nejspíš i poslán do lágru. Zároveň ale podotkl, že za posledních dvacet let zveřejnil řadu textů s tvrdou kritikou režimu, který je formálně demokratický, ale nikdy nepřišel o práci. „Situace se prostě změnila, jak se rádo říká, probudili jsme se v nové zemi na konci února,“ poznamenal k tomu.

Ruská okupace ukrajinského Krymu je podle Zubova bezprecedentní. „Co se stalo nyní na Krymu, je do nebe volající porušení všeho, co je zavedeno ve světovém společenství od 45. roku,“ nechal se slyšet. Hrozí podle něj rozboření systému smluv, tak jak vnikl po druhé světové válce. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že největší nebezpečí velké války mezi Ruskem a Ukrajinou i díky diplomatickým aktivitám USA v posledních dnech pominulo.

Nadále prý trvá na každém slovu svého textu v listu Vedomosti a je přesvědčen, že měl povinnost se vyjádřit. Tam, kde moc dělá chybu, je podle něj dobré ji upozornit, a naopak špatné mlčet ze strachu a dělat si kariéru. To není občanská pozice, ale pozice otroka, míní.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.