Česká národní banka a její měnová politika

Česká národní banka

Česká národní banka Zdroj: Martin Pinkas, Euro

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok
Česká národní banka
Česká národní banka
Česká národní banka (ČNB) bude oficiální součástí Evropské rady pro systémová rizika (ESRB), což je vznikající orgán na úrovni Evropské unie, který by měl v budoucnu zajistit včasné varování před hospodářskými krizemi. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválila vláda.
Česká národní banka zveřejnila odhady vývoje deficitu.
6
Fotogalerie

Česká národní banka vykonává dohled nad finančním trhem a pečuje o cenovou stabilitu v zemi. K dosažení cenové stability využívá ČNB měnovou politiku.

Režim měnové politiky provádí Česká národní banka v současné době pomocí cílování inflace, respektive stanovuje určitý cíl inflace pro dané období. V současné době je inflační cíl stanoven jako inflace v rozmezí 1–3 procent.

Během posledních let docházelo ke snižování inflačního cíle. Ještě v prosinci 1998 byl stanoven v rozmezí 5,5 – 6,5 procenta. 

Jedním z nástrojů měnové politiky jsou devizové intervence za kterými je snaha udržet inflační cíl. Tohoto inflačního cíle chce ČNB dosáhnout prostřednictvím udržování kurzového závazku, respektive kurzu koruny nad hranici 27 korun za euro. 

VŠE O INTERVENCI ČNB 2017 NAJDETE ZDE