Co je to inflace a deflace – vliv intervence ČNB 2017 | E15.cz

Co je to inflace a deflace – jaký má vliv intervence ČNB 2017

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Co je to inflace a deflace, jak se projevují, měří, a jak je ovlivňuje intervence ČNB? Zatímco inflace snižuje kupní sílu peněz, deflace ji zvyšuje.

Inflace

Je definována jako narůst cenové hladiny v ekonomice v určitém časovém období (většinou jeden rok). Inflace snižuje kupní sílu peněz. Označuje se jako „výhodná pro dlužníky“, neboť snižuje reálnou výši dluhu. Vypočítává se na základě spotřebního koše, respektive kombinace vybraných statků.

K růstu cen spotřebitelských statků může docházet nejen vlivem růstu peněžní zásoby, ale také zrychlením oběhu peněz v ekonomice.  

Měření inflace se však setkává s kritikou mezi ekonomy. Podle některých z nich je zde nedostatečně zohledněn růst cen nemovitostí, ale také akciových trhů. Některé ekonomické školy upozorňují, že měření inflace prostřednictvím změn cen ve spotřebitelském koši je velice nepřesné a místo cílování inflace by mělo docházet k cílování růstu peněžní zásoby.

Na základě tohoto argumentu vznikla také alternativní měna bitcoin, která se vytváří podle předem stanoveného algoritmu a nemůže tak docházet k nečekané či předem neohlášené emisi této měny.

Deflace

Je definována jako pokles cenové hladiny v určitém období (většinou jeden rok). Deflace zvyšuje kupní sílu peněz. Je výhodná pro věřitele, který si za obdržené peníze koupí více zboží a služeb.

V současné mainstreamové ekonomii je deflace označena jako škodlivá. Měnová politika centrálních bank se snaží deflaci zabránit, protože by jinak mohla vést k takzvané „deflační spirále“, podle které pokles cen vede k útlumu poptávky, načež klesají investice, spotřeba či vládní výdaje. Výsledkem je poté prohloubení deflace, která může vést k růstu nezaměstnanosti, poklesu průmyslové výroby a k propadu hrubého domácího produktu.  

VŠE O INTERVENCI ČNB 2017 NAJDETE ZDE

 

Autor: red

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.