David Klimeš: Přijde čas na sňatky z rozumu | E15.cz

David Klimeš: Přijde čas na sňatky z rozumu

Sněmovna bude o vládním daňovém balíčku, prováděcím zákoně k důchodové reformě a dalších zákonech vetovaných senátem či prezidentem zřejmě jednat ve středu.  (Foto ČTK)
Sněmovna bude o vládním daňovém balíčku, prováděcím zákoně k důchodové reformě a dalších zákonech vetovaných senátem či prezidentem zřejmě jednat ve středu. (Foto ČTK)
• 
ZDROJ: ctk

David Klimeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Naposledy sousední Německo ukázalo, že strany mohou před volbami stokrát říkat „Spolu nikdy!“ a po volbách pak z nedostatku lepších možností utvořit vládní koalici. A život jde dál. Nikoli však v Česku.

Na levici se musí ČSSD neustále obtížně vymezovat vůči nereformovaným komunistům. Pravice si za sebou zase od roku 1998 táhne nelibý odér opozičně-smluvního divadla. V těchto volbách ale pro vymezování se ani pro hlasité bouchání do stolu a výkřiky, s kým ano a s kým ne, není místo.

Nová sněmovna bude pravděpodobně ještě o dost nepřehlednější, než se zdálo před pár měsíci, a ideoví nepřátelé by si před sebou neměli zavírat dveře, které pak budou zase muset obtížně páčit.

Stále je nejpravděpodobnější scénář menšinové vlády ČSSD s podporou KSČM. Jenže tato pravděpodobnost rapidně klesá s tím, jak nemohoucí ČSSD trpí pod nájezdy zemanovců a protestních stran ANO a Úsvit. Není tak vůbec vyloučené, že ČSSD s komunisty nakonec většinu mít nebudou a prezidentská SPOZ zůstane pod pěti procenty přízně. Co pak?

Jistě by bylo dobré najít si čas na krátkou oslavu toho, že Česko si ještě chvíli, možná i čtyři roky, nedopřeje přímý podíl komunistů na centrální moci. Ale hned poté dojde na obtížné dopočítávání do 101 hlasu.

Babiš do opozice

Andrej Babiš se svým ANO by měl mít tolik rozumu, aby bez velkého rozmýšlení zamířil do opozice. S ČSSD ani s TOP 09 nemůže vládnout, aniž by se mu jeho politická rychlokvaška nerozdrobila pod rukama zcela po vzoru Věcí veřejných.

Babiš má navíc dost peněz, času i sebestřednosti na to, aby po výstupu z ničeho k 15 procentům přízně během jediného roku mohl po příštích volbách pomýšlet rovnou na vítězství. Kdo nám ale těch pár let do doby, než se z republiky stane filiálka Agrofertu, bude vládnout?

Zdiskreditované řeči o stabilitě

Oslabený šéf ČSSD Bohuslav Sobotka říká, že se zkorumpovanou pravicí do Strakovy akademie nikdy nevstoupí. Ale bude mít na výběr? Vláda ČSSD s podporou TOP 09 a lidovců či s podporou TOP 09 a ODS, to by při nedostatku jiných možností nebyl žádný smrtelný hřích. Kdyby řeči o stabilitě nebyly tak zdiskreditované někdejší obhajobou opoziční smlouvy, právě po těchto volbách by na ně mohl být pravý čas.

ČSSD a TOP 09 se navzdory siláckým řečem bez problémů shodnou v mnoha bodech. Evropskou politikou počínaje a nepřátelstvím proti výhodám živnostníků konče. Karel Schwarzenberg by mohl pospávat při řízení sněmovny a Miroslav Kalousek by si zachoval vliv jako šéf sněmovního rozpočtového výboru. ODS si už ani na nic nehraje a podporu ČSSD otevřeně připouští.

Tyto volby opravdu nejsou stvořené k předvolebnímu odmítání koaličních partnerů. Již nyní je bohužel jasné, že opět nebudeme mít silnou vládu. Tak ať máme alespoň vládu bez ANO, Úsvitu, zemanovců a ještě chvíli i bez KSČM.

Autor: David Klimeš

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video