Albatros Media koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Albatros Media koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad

Albatros Media koupil nejstarší české nakladatelství Vyšehrad
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Skupina Albatros Media, která je největší českou nakladatelskou skupinou, koupila nejstarší české nakladatelství Vyšehrad. Součástí transakce je také dohoda o dalším využívání značky Vyšehrad. Akvizice přinese skupině Albatros Media zvýšení konsolidovaného ročního obratu na přibližně 850 milionů korun. Informovala o tom mluvčí Albatros Media Veronika Sonnková. Cenu transakce skupina nezveřejnila.

Albatros Media bude i nadále pokračovat ve vydávání stávajícího portfolia nakladatelství pod značkou Vyšehrad, a to v Česku i na Slovensku. Hlavním záměrem akvizice je podle Sonnkové posílení pozice v oblasti naučné literatury pro dospělé čtenáře.

Nakladatelství Vyšehrad bylo založeno v Praze v roce 1934, je tak nejstarším nakladatelstvím v ČR. Za téměř 85 let své existence vydalo více než 3000 knih poezie, prózy, publikací historických, filozofických i teologických. Na činnosti nakladatelství se jako redaktoři, autoři, překladatelé či výtvarníci podílely mnohé významné osobnosti české kultury. Akvizicí Vyšehradu se skupina Albatros Media stává majitelem hned dvou nejstarších nakladatelství v České republice, kromě Vyšehradu vlastní také nakladatelství Albatros s tradicí od roku 1949.

"Vyšehrad jsme vždy vnímali jako nesmírně kvalitní tradiční nakladatelství, které přináší čtenářům zajímavá témata a velké osobnosti. Vyšehrad i jeho pracovníci procházeli v minulosti velmi obtížnými obdobími, včetně například tvrdých represí ze strany komunistického režimu v 50. letech, a o to je obdivuhodnější, že nakladatelství po celou dobu drží svou tradici a kontinuálně funguje," uvedl generální ředitel společnosti Albatros Media Václav Kadlec.

Valenta si koupil nejčtenější slovenský názorový deník. Může se přiblížit Parlamentním listům

Vyšehrad kromě toho kolem sebe vždy dokázal shromáždit velké osobnosti, ať již v minulosti Jana Čepa, Aloyse Skoumala nebo Josefa Ladu a Kamila Lhotáka, nebo v současnosti Jana Sokola, Jana Rychlíka, Martina C Putnu, Renatu Fučíkovou nebo Zdeňka Zieglera, doplnil.

"V současné době vydává Vyšehrad více než 80 nových titulů ročně a patří mezi 20 největších českých nakladatelství. Významně jsme rozšířili náš ediční plán a rozpracovali řadu velkých projektů," uvedl ředitel nakladatelství Vyšehrad Pravomil Novák. Doplnil ale, že velikost nakladatelství omezovala financování rostoucí produkce nebo snahu získat atraktivní překladový titul, o který usilovalo více velkých nakladatelů. Silná koncentrace knižního trhu podle něj také ztěžuje vlastní distribuci, proto se Vyšehrad rozhodl spojit s velkou skupinou.

Skupina Albatros Media dosáhla loni konsolidovaných tržeb přibližně 750 milionů korun. Její produkce pokrývá přes 17 procent nakladatelského trhu v Česku každoročně uvede na trh více než 2000 knih.

Knihy o kryptoměnách neslouží jen jako manuál. Část z nich se pouští i do kritiky pravicové ideologie

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!