Knihy o kryptoměnách neslouží jen jako manuál. Část z nich se pouští i do kritiky pravicové ideologie

Bitcoin

Bitcoin Zdroj: profimedia

Bitcoin
Bitcoin
Ilustrační foto
Kryptoměny
5
Fotogalerie

Vyznat se v informační džungli nebývá jednoduché. Tím méně pak v případě nových fenoménů, jako jsou kryptoměny. Těm bylo věnováno i nemalé množství knih. Týkají se nejen praktických rad, jak do bitcoinu a dalších digitálních měn investovat, ale v neposlední řadě i toho, jak o nich vůbec uvažovat. Nejzapálenější příznivci bitcoinu se totiž netají odporem ke státu a centrálnímu bankovnictví. Také tato libertariánská východiska řada autorů problematizuje. Přehled významných knih věnovaným problematice kryptoměn najdete uvnitř článku.

Knihy od českých autorů

Bitcoin - peníze budoucnosti - Dominik Stroukal & Jan Skalický 

Co je bitcoin? K čemu je dobrá virtuální měna? Navíc ničím krytá? Dokonce i papírové peníze se dají použít do kamen, když je nejhůře, virtuální peníze se nutně vypaří a nezbyde nic. Je bitcoin jen hra a podvod, nebo zásadní technologická inovace?

Aktuální kurz bitcoinu najdete zde >>> 

Nic z toho prý není pravda, tvrdí autoři. Čím dál více lidí bitcoin používá, čím dál více ho zná, čím dál více ho obdivuje. Stále však přežívají mýty a pořád je složité se zorientovat, pokud chcete vědět více. Právě proto autoři dle vlastních slov napsali tuto knihu. 

Bitcoin a jiné kryptopeníze budoucnosti - Dominik Stroukal & Jan Skalický 

Autoři poté přišli také s aktualizovaným vydáním své knihy. Jak název napovídá, nevěnuje se jen bitcoinu, ostatně kryptoměn existuje ohromné množství. 

Publikace slouží jako analýza historie a ekonomie kryptoměn, stejně jako stručná příručka pro úplné začátečníky:

  • Příběh vzniku bitcoinu
  • Příručka uživatele bitcoinu: pořízení peněženky, Kde bitcoin koupit, Jak bitcoin těžit, Jak bitcoin ochránit, Jak na něm vydělat, Jak být anonymní
  • Ekonomie virtuálních měn: Ekonomické základy bitcoinu, Konkurenční kryptoměny
  • Budoucnost bitcoinu: Možné problémy, Regulace, Nové trhy, Válka o bitcoin

Jak na bitcoin krok za krokem - Karel Fillner (E-kniha)

Manuál o bitcoinu, jehož autorem je známý evangelista kryptoměn Karel Fillner. Publikace slouží jako praktický úvod do světa kryptoměn (nejen) pro úplné začátečníky.

Jak se bitcoin a další kryptoměny získávají, jak fungují elektronické peněženky a podobně. Komu by formát této publikace nevyhovoval, může se na tyto a další otázky ptát Karla Fillnera v rámci investiční poradny E15 Premium >>>

Knihy od zahraničních autorů

Pokud jste nadšenci do kryptoměn, můžete si přečíst knihy přímo v originále od zahraničních autorů.

Andreas Antonopoulos - The Internet of Money & Mastering Bitcoin

Autor patří mezi vůbec nejznámější a nejrespektovanější propagátory kryptoměn. Bitcoinu a virtuálním měnám věnoval hned dvě publikace. "Internet of Money" představuje sbírku přednášek a analýz přínosů bitcoinu ve formě přístupné širší veřejnosti.

Vše o kryptoměnách se dočtete také zde >>>

Naopak knihu Mastering Bitcoin Antonopoulos zasvětil spíše znalejšímu publiku z řad technologických nadšenců a programátorů.

David Gerard - Attack of the 50 Foot Blockchain

Další pokus o rozbíjení mytologie, tentokrát ale té, které podléhají příznivci kryptoměn. Vážně jsou praktické přínosy bitcoinu takové, jak je líčí jeho fanoušci? Vážně mohou kryptoměny natolik zásadně narušit status quo, jak by si libertariáni přáli?

Je opravdu takovou šancí pro chudé občany a všechny lidi bez bankovního účtu? Kritické čtivo, se kterým by se měli vypořádat všichni, kdo chtěji do kryptoměn vložit své peníze.

David Golumbia - The Politics of Bitcoin: Software as Right-Wing Extremism

Svým kritickým tónem navazuje kniha na Gerardovu publikaci. Autor zkoumá zejména ideologická východiska nejviditelnějších zastánců kryptoměn, která charakterizuje libertariánství, respektive odpor vůči centrálnímu bankovnictví a výdobytkům státu.Tyto teze v knize procházejí kritickou reflexí. Jak název knihy napovídá, autor nešetří ani silnými slovy o "pravicovém extremismu". 

Pablo Lema - Crypto Success: Investing in Cryptocurrency for the Long Term

Čtenář a příznivce kryptoměn v knize najde základní principy, pravidla, doporučení a tipy, kterými se při investování má řídit.

Čtenáři má pomoci vybrat nejlepší kryptoměny pro dlouhodobé investování, tj. v horizontu 3-5 let. 

Přehled anglickojazyčných knih, které vyšly či mají vyjít v roce 2018:

Steve Logan - Cryptocurrency Passive Income

Satoshi Nakahara - Bitcoin Ethereum Bible:Ultimate Bitcoin, Cryptocurrency,Ethereum & Blockchain Guide. Future of Money.Cryptoassets Guide for Innovative Investors.Digital Revolution for making Huge Profits Investing

Iman Shafiei - Bitcoin Investing

Devan Hansel - Cryptocurrency Investing: The Ultimate Guide to Investing in Bitcoin, Ethereum and Blockchain Technology

Mark Clarkson - Litecoin: Best Strategies For Investing And Profiting From Litecoin

Saifedean Ammous - The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking

Akito Yamamoto - Bitcoin: Why NOT to Invest in Bitcoin! 

Gavin S. Finney - Cryptocurrency: Beginner's Simplified Guide to Make Money with Cryptocurrency 

Hledáte investiční tipy a více informací o kryptoměnách? Najdete je v novém vydání magazínu E15 Premium. Od 19. února na stáncích, případně můžete publikaci objednat zde >>>

Video placeholde

Jak být bohatý - investiční magazín E15 Premium • E15