Běžný účet v lednu skončil přebytkem 14,2 miliardy | E15.cz

Běžný účet v lednu skončil přebytkem 14,2 miliardy

Běžný účet v lednu skončil přebytkem 14,2 miliardy
ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, sal

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí domácí ekonomiky se zahraničím, vykázal v lednu přebytek 14,2 miliardy korun. Výsledek ovlivnilo aktivum bilance zboží a služeb. Údaje dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). V prosinci minulého roku byl běžný účet ve schodku 16,3 miliardy korun, loni v lednu v přebytku téměř 4,7 miliardy korun.

„Počítali jsme s přebytekm 9 miliard korun (trh 8,5 miliardy) a přebytek 14,2 miliardy je z tohoto pohledu pozitivním překvapením. Nicméně nejdná se o fundamentálně silnou zprávu, která by měla potenciál ovlivnit výrazně obchododvání s korunou. Trendy paltební bilance jsou konsistentní s prognózou dalšího střednědobého posilování české koruny. Pro celý rok 2012 počítáme se snížením deficitu běžného účtu platební bilance na 87 miliard korun z loňských 109 miliard,“ zhodnotil výsledky hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Bilance výnosů a běžných převodů byly pasivní. V lednu nebyly vyplaceny žádné dividendy. „V běžných převodech je zahrnuto pasivní saldo převodů z ČR do rozpočtu EU ve výši 3,3 miliardy korun. Pasivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu v delším časovém horizontu klesá,“ uvedla ČNB.

Lednová platební bilance ČR

(vybrané položky, v milionech Kč)

Běžný účet 14.179,6
Obchodní bilance 19.397,5
Bilance služeb 3843,7
Bilance výnosů -5040,9
Kapitálový účet 27,7
Finanční účet -7611,8
Přímé investice 7262,5
- v zahraničí -1780,4
- zahraniční v tuzemsku 9042,8
Portfoliové investice 3374,9
Ostatní investice -27.933,3
Změna devizových rezerv *) 9670,2

*) záporné znaménko znamená nárůst zdroj: ČNB

Odliv kapitálu na finančním účtu v metodice Evropské centrální banky činil 4,7 miliardy korun. Přímé investice byly z hlediska Česka v přebytku 7,3 miliardy korun, z toho saldo reinvestovaného zisku činilo 5,1 miliardy korun. Saldo přílivu přímých zahraničních investic v ročním úhrnu stagnuje. Příliv portfoliových investic byl podle ČNB ovlivněn zejména snížením investic rezidentů do majetkových a dluhových cenných papírů. Saldo přílivu portfoliových investic se v ročním úhrnu v dlouhodobějším trendu snižuje.

Ostatní investice byly z pohledu České republiky ve schodku 25 miliard korun v důsledku změny krátkodobé pozice bank vůči zahraničí. Saldo transakcí ČNB vedlo po vyloučení kurzových rozdílů ke snížení devizových rezerv o 9,7 miliardy korun.

Autor: ČTK, sal
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!