Boj s islamisty nahrává českým zbrojovkám, o jejich výrobky je rekordní zájem | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Boj s islamisty nahrává českým zbrojovkám, o jejich výrobky je rekordní zájem

Pavel Otto

Pavel Otto

Válka proti islamismu, ať už v Sýrii, Iráku nebo v některých afrických zemích, a obavy civilistů ze zhoršující se bezpečnostní situace nahrávají českým zbrojařům. Stále větší zájem o jejich produkty mají Spojené státy.

Většině českých výrobců letecké a pozemní armádní techniky, pušek, pistolí, munice, výbušnin nebo výstroje pro vojáky a policisty už čtvrtý rok po sobě rostou tržby. Vývoz zbraní, obranného materiálu a služeb trhá rekordy. Předloni přesáhl patnáct miliard korun.

Podílela se na tom hlavně dodávka bitevních letounů L-159 do Iráku. Od rozpadu bývalého Československa, které patřilo mezi zbrojařské velmoci, je to historicky nejvyšší číslo. A od roku 2013 nárůst o plných sto procent. Podobné výsledky očekává toto tradiční průmyslové odvětví i za loňský rok. Ministerstvo průmyslu a obchodu je zveřejní před prázdninami.

„Tržby by měly být minimálně stejné, tedy přes tři a půl miliardy korun. Loni jsme vyrobili zhruba čtvrt milionu zbraní, letošní plán je téměř tři sta tisíc s tržbami přes čtyři miliardy,“ vypočítal šéf České zbrojovky Uherský Brod Lubomír Kovařík s tím, že patnáct procent pušek a pistolí je sportovních.

Tak začalo krvavé 20. století. Podívejte se, jak fotografové zachytili krutost první světové války

Kovařík si pochvaluje rostoucí zájem především civilních zákazníků na severoamerickém trhu. Jeho slova potvrzuje prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. „Výrazně narostl export českých zbraní do USA a také do EU. Nárůst vývozu do Spojených států je takový, že by se mohly stát naším největším obchodním partnerem,“ řekl. Do zahraničí směřuje devadesát procent výrobků českých zbrojařů, z toho do zemí EU a NATO deset až třicet procent.

Mezi nejčastěji vyvážené zboží dvojího užití, tedy produkce jak pro civilisty, tak vojáky, patřily například obráběcí stroje, zařízení Nanospider, přenosný detektor Explonix či hmotnostní spektrometry. Z chemického průmyslu pak kyanid sodný a draselný. Tuzemské společnosti exportovaly také rastrovací elektronové mikroskopy či ochranné plynové masky a filtry.

Příběh firmy Česká zbrojovka: kde se rodí pistole
Jak se mění obrazy války? Připomeňte si, jak vypadal konflikt v bývalé Jugoslávii
Stahuje se Rusko ze Sýrie? Izraelský tisk varuje, že naopak posílilo o taktické rakety

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!