Stahuje se Rusko ze Sýrie? Izraelský tisk varuje, že naopak posílilo o taktické rakety | E15.cz

Stahuje se Rusko ze Sýrie? Izraelský tisk varuje, že naopak posílilo o taktické rakety

ČTK

Rusko začalo stahovat část svých vojáků ze Sýrie. Podle generálního štábu ruské armády budou jako první staženy lodě vyslané k Sýrii loni. Jde o letadlovou loď Admirál Kuzněcov, těžký raketový křižník Pjotr Velikij a doprovodná plavidla. V izraelském tisku se naopak objevily zprávy, že Rusko posílilo své uskupení v Sýrii o taktické rakety Iskander.

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov řekl, že zmíněné lodě už zahájily plavbu do Severomorsku, kde je námořní základna. Podle námořnictva plavba potrvá deset dní. Gerasimov řekl, že "ministerstvo obrany začalo snižovat stav ozbrojených sil v Sýrii v souladu s rozhodnutím vrchního velitele armády (prezidenta) Vladimira Putina".

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že letadlová loď Admirál Kuzněcov se během dvou měsíců podílela na 420 bojových operací a zničení 1252 teroristických cílů a že tím skupina splnila svou misi. Rusko při syrských operacích přišlo o dvě bojová letadla. Stroj MiG-29 se zřítil v listopadu do moře při návratu na letadlovou loď a v prosinci spadlo v podobné situaci letadlo Su-33.

Putin ohlásil plánované zmenšení ruských sil v Sýrii, když 29. prosince oznámil dohodu o novém příměří. Řekl tehdy, že ruská armáda sníží počet svých vojáků v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, ale neupřesnil. Řekl také, že Rusko bude pokračovat "v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii" a v podpoře syrské armády.

Příměří vyjednané Ruskem, Tureckem a Íránem trvá už týden a má umožnit mírové rozhovory, jež Rusko svolalo na leden do Kazachstánu.

Rusko se účastní bojů v Sýrii od roku 2015. Loni v březnu nechal Putin část ruských letadel stáhnout s tím, že se podařilo dosáhnout cílů, které Kreml sledoval. V září byla ale bombardovací letadla vyslána do Sýrie zpět a kromě nich také letadlová loď.

Gerasimov rovněž řekl, že osvobození syrského města Aleppa od povstalců vytvořilo podmínky pro mírové vyřešení syrské krize. Syrská opozice Aleppo opustila v prosinci.

Náčelník generálního štábu syrské armády dnes řekl, že Damašek doufá v další vojenskou spolupráci s Moskvou, i když budou teroristé poraženi. Ocenil "vedoucí roli ruského letectva při vítězstvích syrské armády", mimo jiné v Aleppu.

Podle jeruzalémských médií snímky z izraelské špionážní družice odhalily u letecké základny v provincii Latákíja ruské balistické rakety Iskander poté, co je silné deště připravily o úkryty a vojáci je museli přemístit. Zprávy o dodávkách těchto raket o doletu až 500 kilometrů do Sýrie se objevily již v roce 2013, ale Rusové je popírali.

Rusko naopak potvrdilo, že do Sýrie již vyslalo moderní rakety protivzdušné obrany S-300 a S-400, jakož i protilodní rakety Bastion.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!