Akcie Tesca spadly na nejnižší úroveň od roku 2003 | E15.cz

Akcie Tesca spadly na nejnižší úroveň od roku 2003

Akcie Tesca spadly na nejnižší úroveň od roku 2003
Tesco (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 3.0: Mtaylor848 via Wikimedia

Zdeněk Pečený

Britský řetězec supermarketů Tesco se dostává pod stále větší tlak kvůli skandálu se zmanipulovaným účetnictvím. Akcie firmy včera oslabovaly o další čtyři procenta. Od chvíle, kdy Tesco varovalo, že přecenilo svůj zisk za první letošní pololetí o čtvrt miliardy liber, již hodnota firmy spadla téměř o čtvrtinu a je nejlevnější za posledních 11 let.

Akcie posílá dolů obava, že Tesco bude muset navyšovat kapitál, a naředit tak současné akcionáře. „Aby si dluhopisy Tesca udržely investiční rating, bude firma muset získat dvě miliardy liber,“ napsali analytici společnosti Nomura. Pád ratingu do neinvestičního pásma by ještě více nahlodal ziskovost řetězce, protože by zvýšil úroky, za něž si firma půjčuje.

Britský regulátor FCA včera oficiálně zahájil vyšetřování účetního skandálu, které vedl k suspendaci čtyř členů vrcholného vedení. Šéf Dave Lewis povolal na pomoc také poradenskou společnost Deloitte a právní kancelář Freshfields, které mají provést nezávislou kontrolu účetnictví. FCA má pravomoc postihovat konkrétní členy managementu, kteří se vědomě dopustili lživých tvrzení ovlivňujících cenu akcií na londýnské burze.

Vývoj akcií TeskaVývoj akcií TeskaAutor: E15

Tesco má pobočky ve střední Evropě a také v Asii. Podle mnohých analytiků není vyloučená ani varianta jejich prodejů.

Pro britské maloobchodní řetězce byl včerejšek obecně černým dnem. Akcie britské dvojky Sainsbury’s včera spadly o šest procent poté, co firma zveřejnila meziroční propad tržeb. Britské řetězce čelí agresivní ofenzivě německých diskontů Lidl a Aldi a ztrácejí v jejich prospěch tržní podíl.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!