Akcie v EU opět stouply, investoři v odchod Británie nevěří | E15.cz

Akcie v EU opět stouply, investoři v odchod Británie nevěří

Budova londýnské burzy LSE
Budova londýnské burzy LSE
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Elias Gayles via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Západoevropské akcie dnes stouply, nárůst tak zaznamenaly pátý den za sebou. Pomohla jim očekávání, že Británie zůstane v Evropské unii. K růstu přispěly také akcie bank a těžařských společností. Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 1,3 procenta na 17,52 bodu, což je nejvyšší úroveň za zhruba dva týdny.

Kromě nadějí na setrvání Británie v Evropské unii jej podpořily rostoucí ceny mědi, díky kterým zamířily vzhůru akcie těžařských společností. Širší index STOXX 600 zpevnil o 1,5 procenta na 346,3 bodu. Akcie v bankovním sektoru dnes stouply o 2,7 procenta. Akcie španělské banky Santander, která je v souvislosti s Británií vystavena významnému riziku, zpevnily o 4,3 procenta.

„Účastníci trhů týdny spekulovali, jak hlasování o brexitu dopadne. I když výsledky se nečekají dříve než v pátek časně ráno, zdá se, že sázkové kanceláře a trhy se již rozmyslely,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Fawad Razaqzada ze společnosti Gai Capital.

Hlavní index německých akcií DAX dnes stoupl o 1,85 procenta na 10.257,03 bodu. Index francouzských akcií CAC 40 zpevnil o 1,96 procenta na 4465,9 bodu. Britský index FTSE 100 si v závěru kolísavého obchodování připsal 1,2 procenta na 6338,1 bodu. Optimismus ohledně setrvání Británie v EU panuje rovněž na devizovém trhu. Britská libra se krátce před zahájením referenda vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru.

Index FTSEurofirst 300

Referendum o setrvání Británie v EU začalo v osm hodin středoevropského času a skončí v jedenáct večer. Konečné výsledky by podle agentury Reuters mohly být známy do osmé hodiny ranní středoevropského času. Razaqzada uvedl, že výsledek pro setrvání Británie v osmadvacítce by libře i akciím mohl pomoci k dalšímu růstu, ačkoli trhy již možnost tohoto výsledku zčásti v cenách zohlednily.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah