Akcie v EU opět stouply, investoři v odchod Británie nevěří | E15.cz

Akcie v EU opět stouply, investoři v odchod Británie nevěří

Akcie v EU opět stouply, investoři v odchod Británie nevěří
Budova londýnské burzy LSE
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Elias Gayles via Flickr

ČTK

Západoevropské akcie dnes stouply, nárůst tak zaznamenaly pátý den za sebou. Pomohla jim očekávání, že Británie zůstane v Evropské unii. K růstu přispěly také akcie bank a těžařských společností. Panevropský index FTSEurofirst 300 stoupl o 1,3 procenta na 17,52 bodu, což je nejvyšší úroveň za zhruba dva týdny.

Kromě nadějí na setrvání Británie v Evropské unii jej podpořily rostoucí ceny mědi, díky kterým zamířily vzhůru akcie těžařských společností. Širší index STOXX 600 zpevnil o 1,5 procenta na 346,3 bodu. Akcie v bankovním sektoru dnes stouply o 2,7 procenta. Akcie španělské banky Santander, která je v souvislosti s Británií vystavena významnému riziku, zpevnily o 4,3 procenta.

„Účastníci trhů týdny spekulovali, jak hlasování o brexitu dopadne. I když výsledky se nečekají dříve než v pátek časně ráno, zdá se, že sázkové kanceláře a trhy se již rozmyslely,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Fawad Razaqzada ze společnosti Gai Capital.

Bašta britských euroskeptiků Romford se obává imigrantů. Ti se mu ale vyhýbají

Hlavní index německých akcií DAX dnes stoupl o 1,85 procenta na 10.257,03 bodu. Index francouzských akcií CAC 40 zpevnil o 1,96 procenta na 4465,9 bodu. Britský index FTSE 100 si v závěru kolísavého obchodování připsal 1,2 procenta na 6338,1 bodu. Optimismus ohledně setrvání Británie v EU panuje rovněž na devizovém trhu. Britská libra se krátce před zahájením referenda vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru.

Index FTSEurofirst 300

Index FTSEurofirst 300Index FTSEurofirst 300Autor: ft.com

Referendum o setrvání Británie v EU začalo v osm hodin středoevropského času a skončí v jedenáct večer. Konečné výsledky by podle agentury Reuters mohly být známy do osmé hodiny ranní středoevropského času. Razaqzada uvedl, že výsledek pro setrvání Británie v osmadvacítce by libře i akciím mohl pomoci k dalšímu růstu, ačkoli trhy již možnost tohoto výsledku zčásti v cenách zohlednily.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!