Alibaba nabídne akcii za 176 hongkongských dolarů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Alibaba může ze vstupu na burzu v Hongkongu získat až 13 miliard dolarů

ČTK

Alibaba nabídne při vstupu na hongkongskou burzu jednu akcii za 176 hongkongských dolarů. Firma tak potvrdila dřívější informaci agentury Reuters. Částka je o 2,8 procenta nižší, než činila závěrečná úterní cena jedné akcie Alibaby obchodované na newyorské burze. Čínský internetový gigant při největší primární nabídce v Hongkongu za uplynulých devět let získá za 500 milionů nabízených akcií 12,9 miliardy amerických dolarů (298 miliard korun).

Oficiálně má Alibaba nabídkovou cenu akcie oznámit v průběhu dnešního dne. Pokud by se informace zdrojů Reuters potvrdila, utržila by společnost nejméně 88 miliard hongkongských dolarů (261 miliard korun), což je symbolické, protože číslovka osm se v čínské kultuře spojuje s prosperitou a štěstím. Při využití takzvané greenshoe opce, která umožňuje počet upisovaných akcií zvýšit, pokud je poptávka vysoká, by to bylo až 12,9 miliardy dolarů.

Obchodovat by se s akciemi Alibaby mělo v Hongkongu začít příští týden. Krok firmy by se mohl stát největší přeshraniční sekundární nabídkou akcií a bude velkou vzpruhou pro Hongkong. Ten se kvůli více než pět měsíců trvajícím protestům a obavám z dopadů obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou poprvé za deset let propadl do recese.

S akciemi Alibaby se už od roku 2014 obchoduje v New Yorku a firma drží titul největší primární veřejné nabídky akcií na světě v hodnotě 25 miliard dolarů. Alibaba původně zamýšlela ve stejnou dobu i vstup na burzu v Hongkongu, struktura řízení firmy však tehdy nesplňovala pravidla burzy. Hongkong proto loni svá pravidla upravil, aby přilákal čínské technologické giganty. Alibaba je první firmou, která tento nový systém otestuje.

Robotizace bych se nebál, osobní vazby zůstanou zachovány, říká šéf české pobočky Dellu Jiří Kysela
Zapomeňte na Černý pátek. Ještě mnohem větší nákupní šílenství se odehrává v Číně
Adidas zavře dvě moderní továrny v Německu a USA. Technologie přesune do Asie

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!