MicroStrategy bohatne na bitcoinech. Zisk činí dvě miliardy dolarů | e15.cz

Americká softwarová MicroStrategy bohatne na bitcoinech. Její zisk činí dvě miliardy dolarů

Jaroslav Krejčí

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Americká softwarová společnost MicroStrategy pokračuje v nákupech bitcoinů. V současné době jich má ve vlastnictví již za několik miliard dolarů. To z firmy dělá největšího investora do této kryptoměny z korporátní sféry. A nákupy se jí bohatě vyplácejí.

V pondělním hlášení pro federální Komisi pro cenné papíry společnost oznámila, že přikoupila 5050 bitcoinů v hodnotě 242,9 milionu dolarů, a to za průměrnou cenu 48 099 dolarů. Během července a srpna navíc firma MicroStrategy nakoupila 3907 bitcoinů, za které zaplatila 177 milionů dolarů.

Těmito nákupy se celkový objem nakoupených kusů kryptoměny dostal již na 114 042 bitcoinů. Náklady na pořízení činí 3,16 miliardy dolarů, tržní hodnota zhruba 5,2 miliardy dolarů (asi 112 miliard korun). Při aktuální ceně, která se pohybuje okolo 46 tisíc dolarů, tak dělá „účetní“ zisk společnosti již přibližně dvě miliardy dolarů.

Jindy mediálně aktivní generální ředitel firmy MicroStrategy Michael Saylor nákupy tentokrát nekomentoval. Před zveřejněním hlášení pro Komisi pro cenné papíry však na sociální síti Twitter napsal „Slow and steady wins the race“, tedy něco ve smyslu „Ti, co běží pomalu a stabilním tempem, vyhrají závod“.

Narážel tak nejspíš na skutečnost, že jeho společnosti nakupuje bitcoiny postupně, ať už kurz roste, či klesá. První bitcoiny firma nabyla do svého vlastnictví loni v srpnu. Nejvíce jich nakupovala na konci minulého a na začátku letošního roku. V posledních měsících pak nakupuje relativně menší objemy.

Od loňského léta se ze Saylora stal velký propagátor investování do bitcoinu. K nákupu bitcoinu nabádá i další firmy. Dokonce se domnívá, že chování jeho firmy bylo inspirací pro Elona Muska, aby bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů nakoupil na účet automobilky Tesla, kterou vede jako výkonný ředitel. 

Nákupy bitcoinů, které společnost částečně financuje i půjčkami, mají podle Saylora příznivý dopad na hlavní byznys firmy, tedy na prodej softwaru. „Povědomí o naší značce se díky tomu zvýšilo stonásobně. První čtvrtletí tohoto roku bylo naše nejúspěšnější za posledních deset let," řekl Saylor v červnu v rozhovoru pro televizní kanál CNBC.

Investice do bitcoinu mají pozitivní dopad i na kurz akcií firmy MicroStrategy. Za posledních dvanáct měsíců vzrostl o 350 procent na 642 dolarů. V únoru se cenné papíry firmy obchodovaly dokonce za více než 1300 dolarů.

MicroStrategy a Tesla nejsou jediné firmy, které investovaly do bitcoinu. Stejný krok učinila z veřejně obchodovaných firem, tedy těch,které mají akcie na burze, například také platební společnost Square. Vedle toho vlastní bitcoiny i třeba kryptoměnová burza Coinbase či firma Marathon Digital Holdings, která se zabývá těžbou bitcoinu.

Video se připravuje ...
Pět důvodů, jak přijít o vše na kryptoměnách

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah