Americké akcie lámou rekordy, vezou se na poptávce po umělé inteligenci

Akcie ve Spojených státech vystoupaly na rekordy. Širší index S&P 500 přidává dvě procenta a je na maximu 5082 bodů. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, poprvé v historii překonal hranici 39 tisíc bodů, když posílil o procento. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, roste dokonce o 2,9 procenta na 16 032 bodu, a dosáhl tak největšího jednodenního zisku od února 2023.

Americké akcie zamířily vzhůru poté, co ve středu po skončení burzovního obchodování v USA zveřejnil hospodářské výsledky výrobce čipů Nvidia. Ten díky zájmu o umělou inteligenci (AI) zvýšil čtvrtletní zisk meziročně o 769 procent. Jeho akcie mají ve stejný čas k dobru přes 15 procent.

Nvidia tak zvýšila tržní hodnotu svých akcií o 250 miliard dolarů na více než 1,9 bilionu dolarů. Zaznamenala tedy největší jednodenní růst v historii Wall Street.

Obchodníci si do poledne amerického času mezi sebou vyměnili akcie společnosti Nvidia v hodnotě 47 miliard dolarů, což představovalo více než čtvrtinu všech obchodů s akciemi v indexu S&P 500. Nvidia se dnes také stala třetí nejhodnotnější společností na americkém akciovém trhu po Microsoftu a Applu. Předstihla Amazon a Alphabet.