Americké akcie odstartovaly pádem a přerušením obchodování. Dow Jones ztrácí asi deset procent

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: reuters

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Ilustrační foto
6
Fotogalerie

Americké akcie zahájily týden prudkým poklesem kvůli obavám z důsledků pandemie způsobené novým koronavirem. Obchodování bylo kvůli propadu hned v úvodu na 15 minut zastaveno. Po jeho obnovení Dow Jonesův index ztrácel zhruba deset procent a pohyboval se těsně pod hranicí 21 tisíc bodů.

Obavy investorů podle analytiků prohloubila drastická víkendová opatření, kterými se americká centrální banka (Fed) snaží odvrátit recesi světové ekonomiky.

 „Trhy možná vnímají reakci Fedu jako paniku, což se odráží v jejich vlastních obavách, “ uvedl analytik Vishnu Varathan ze společnosti Mizuho Bank.

Širší index S&P 500 a index Nasdaq Composite, v němž je zahrnuta řada firem z odvětví vyspělých technologií, po 15. hodině středoevropského času vykazovaly pokles o více než devět procent. Americké akcie tak navázaly na pondělní propad na asijských a evropských burzách.

Fed v neděli snížil svou základní úrokovou sazbu o jeden procentní bod do pásma nula až 0,25 procenta. Oznámil také masivní program nákupů aktiv v objemu nejméně 700 miliard dolarů (16,8 bilionu korun).