Pandemie dál děsí finanční trhy, evropské akcie prudce padají | E15.cz

Evropské akcie zahájily týden prudkým pádem, mohutně oslabuje i koruna

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropské akcie zahájily týden masivním propadem. Panevropský akciový index STOXX 600 po okamžitém, více než čtyřprocentním propadu asi půl hodiny po zahájení odepisoval zhruba 8,2 procenta a nacházel se blízko 275 bodů. Pražská burza se propadla nejníže od doby hospodářské krize v roce 2009, její index klesl o 6,79 procenta. Výrazně oslabila i koruna, je nejslabší od konce devizových intervencí na jaře roku 2017. Jedno euro stojí téměř 27 korun.

Trh reaguje na obavy z hlubokých dopadů pandemie nového koronaviru, která se šíří Evropou. Situaci nezlepšila ani koordinovaná intervence předních centrálních bank světa.

Akcie letecké společnosti easyJet odepisují asi 27 procent, zatímco společnost IAG, což je mateřský podnik British Airways, ztrácí 22 procent. Aerolinky Air France-KLM odepisují kolem 17 procent, pořadatel zájezdů TUI asi 28 procent.

Největší ztráty mají burzy v Madridu a Paříži. Španělsko a Francie totiž následují Itálii a prakticky se izolovaly od zbytku světa. Index madridské burzy IBEX ztrácí 7,8 procenta na 6112 bodů, index pařížské burzy CAC 40 odepisuje 7,6 procenta na 3806 bodů.

Ve střední a východní Evropě je situace obdobná. Pražská burza podle indexu PX po zahájení odepisovala asi 6,2 procenta na 774,30 bodu.

Trh vyhodnocuje také překvapivý krok americké centrální banky (Fed), která v neděli večer srazila hlavní úrokovou sazbu téměř na nulu a obnovila masivní program kvantitativního uvolňování.

V jeho rámci začne za zhruba 700 miliard dolarů (16,6 bilionu korun) nakupovat vybrané dluhopisy, aby maximálně podpořila finanční systém a dodala mu likviditu.

"V současné době je situaci možné zklidnit zřejmě nikoli měnovou politikou, nýbrž čímkoli z následujícího. Zaprvé, nalezením účinné vakcíny či léku na koronavirus. K tomu ovšem nedojde dříve než květnu," uvádí hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Výčet možných pozitivních stimulů rozšiřuje ekonom následovně: "Zadruhé, stabilizací počtu nakažených ve většině zemí světa. Dynamika je však bohužel opačná. Například Itálie bude mít podle všeho do týdne v přepočtu na obyvatele 200krát více nakažených než Čína. Zatřetí, provedením historického, mezinárodně koordinovaného fiskálního stimulu. Zde je ovšem problémem to, že řada zejména západních ekonomika je už nyní předlužena. Zvláště výrazně například těžce zkoušená Itálie," dodal Kovanda.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah