Americké akcie prudce klesly kvůli levné ropě i centrální bance | E15.cz

Americké akcie prudce klesly kvůli levné ropě i centrální bance

Americké akcie prudce klesly kvůli levné ropě i centrální bance
Burza v New Yorku
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Akciové trhy ve Spojených státech prudce klesly. Výrazné ztráty zaznamenaly i za celý týden; širší index S&P 500 za posledních pět dnů vykázal největší pokles od srpna. K propadu přispěly akcie energetických podniků, které srážel propad světových cen ropy.

Investoři se zároveň připravují na očekávané první zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech po skoro deseti letech. Výprodej na Wall Street a klesající ceny komodit zasáhly americký dolar, který oslabil ke koši zahraničních měn.

Dow Jonesův index, jenž zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 1,77 procenta na 17 264,01 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 1,95 procenta na 2012,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 2,21 procenta na 4933,47 bodu. Za celý týden ztratil Dow Jonesův index 3,3 procenta a Nasdaq 4,1 procenta. Index S&P 500 přišel o 3,8 procenta. Je to pro něj největší týdenní propad od 21. srpna.

Světové ceny ropy klesly na nová sedmiletá minima poté, co Mezinárodní agentura pro energii (IEA) uvedla, že převis nabídky nad poptávkou očekává nejméně do konce příštího roku. Dolů zamířily akcie velkých ropných a plynárenských podniků.

Investorům se nechtělo příliš riskovat. Na trhu panuje nervozita před blížícím se zasedáním americké centrální banky (Fed), která by příští týden ve středu mohla oznámit první zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech po skoro deseti letech. Náladě na trhu nepřidal ani propad čínské měny, která kvůli obavám ze zpomalující čínské ekonomiky a předpokládaného zvýšení amerických sazeb klesla na minimum za čtyři a půl roku.

Dolů mířily akcie velkých ropných a plynárenských podniků. Cena akcií energetické společnosti Chevron klesla o 3,3 procenta. Index S&P 500 pro energetický sektor ztrácel před koncem obchodování více než tři procenta. Akcie největších a nejstarších chemických výrobců ve Spojených státech Dow Chemical a DuPont klesly o skoro tři, respektive o více než pět procent poté, co firmy ohlásily dohodu o spojení.

Na devizovém trhu dolar klesl ke koši šesti zahraničních měn poté, co výprodej na Wall Street a klesající ceny komodit zastínily příznivou statistiku o listopadových maloobchodních tržbách ve Spojených státech. Dolarový index ke koši šesti měn klesl před koncem newyorského obchodování o 0,4 procenta na 97,560 bodu. Euro k dolaru naposledy přidávalo 0,5 procenta na 1,0989 amerického dolaru.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!