Anonymní akcie má stále skoro polovina akciovek. Hrozí jim likvidace | E15.cz

Anonymní akcie má stále skoro polovina akciovek. Hrozí jim likvidace

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Anonymní akcie má v Česku stále přes 11 tisíc firem. To je sice méně než v březnu, ale stále jde o více než 44 procent akciových společností, vyplývá ze statistiky poradenské firmy Bisnode. Zákon, který ruší anonymní akcie, platí od ledna a dnes uplyne půlroční lhůta, během které se mu akcionáři měli přizpůsobit. Firmy, které normě nevyhoví, může soud poslat do likvidace.

Firmy musí své anonymní akcie zaknihovat u Centrálního depozitáře, imobilizovat, tedy fyzicky uschovat u banky, nebo transformovat na listinné akcie na jméno. „Z našich statistik je zřejmé, že podnikatelé, aby vyhověli novému zákonu, nejčastěji mění formu akcií z doručitele na jméno a ponechávají listinnou podobu,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Majitelé firem, které se zákonu dosud nepřizpůsobily, anonymní akcie podle Bisnode zřejmě přemění až v okamžiku, kdy budou chtít se svou společností nějak nakládat. Například prodat obchodní podíl nebo vyplatit dividendy. „Odhadujeme, že nezanedbatelná část firem s anonymními akciemi nebyla primárně určena pro podnikání, ale k držení majetkových podílů, nebo jde o mrtvé schránky, často s nedohledatelnými kontaktními osobami,“ dodala Štěpánová.

Z praxe podle manažerky společnosti Smart Office & Companies Jany Babůrkové vyplývá, že mnohé akciové společnosti řešily situaci na poslední chvíli. V případě, že by akciové společnosti své vlastnické vztahy neupravily, může soud přistoupit k jejich zrušení likvidací. „To ale zatím nehrozí, spíše je nejprve vyzve k nápravě,“ dodala.

Akciové společnosti podle formy a podoby akcií
Počet březen 2014 Podíl březen 2014 ( v procentech) Počet červen 2014 Podíl červen 2014 ( v procentech)
Firmy s akciemi na jméno 11 964 47,25 13 235 52,22
Firmy s akciemi na majitele (doručitele) 12 892 50,92 11 614 45,82
Firmy s akciemi na jméno i na majitele 306 1,21 284 1,12

Zdroj: Bisnode

Všichni držitelé akcií na majitele se musí do konce června nechat zapsat do seznamu akcionářů. Pokud tak neučiní, nebudou moci vykonávat svá akcionářská práva. „Rozhodne-li společnost o rozdělení zisku, akcionáři, který akcie na majitele společnosti k výměně nepředložil, právo na dividendu nevznikne,“ uvedl advokát ze společnosti PwC Legal Ondřej Plánička.

Hospodářská komora požaduje, aby zákonná lhůta pro přizpůsobení zakladatelských dokumentů vzrostla na pět let. Prezident komory Vladimír Dlouhý v pátek dojednal s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) alespoň to, že soudy nebudou v nejbližších měsících trestat firmy, které nestihnou potřebnou revizi smluv.

Ondřej Vondráček: Zapřaháme koně za vůz

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.