Běloruský rubl oslabil vůči dolaru o 38 procent | E15.cz

Běloruský rubl oslabil vůči dolaru o 38 procent

Hodnota Běloruského rublu se dlouhodobě propadá
Hodnota Běloruského rublu se dlouhodobě propadá
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Běloruský rubl ve středu, tedy první den po uvolnění kurzu, vůči dolaru oslabil o 38 procent. Za jeden dolar se tak platilo 8600 rublů, zatímco oficiální kurz tamní centrální banky z předchozího dne činil 5347 rublů za dolar. Rubl je nyní částečně liberalizován, s plným uvolněním počítá Minsk později.

Viceguvernér centrální banky Taras Nadolny řekl, že tržně stanovený kurz by se mohl s tím oficiálním sblížit do dvou měsíců. Mezinárodní měnový fond (MMF), od něhož chce Bělorusku půjčku až osm miliard dolarů (asi 143 miliard korun), v úterý uvedl, že kurz by měl být zcela uvolněn.

Nadolny řekl, že Minsk by mohl žádost o půjčku od MMF zrušit, konečné rozhodnutí ale prý nepadlo. „Nemohu vyloučit, že si budeme schopni poradit sami,“ řekl.

Centrální banka zavedla částečnou liberalizaci kurzu počínaje středečním obchodováním. Slíbila přitom, že na mimořádné seanci se bude rubl volně obchodovat proti zahraničním měnám, jako je euro a dolar. Hlavní seance nicméně dál slouží dovozcům klíčových produktů, jako je plyn či elektřina. Kurz pro tyto účely centrální banka pevně stanovuje.

Smyslem obchodů, které se uskutečnily ve středu, je zpřístupnit devizy i dalším podnikům a běžným občanům. Ti byli dosud nuceni cizí měny kupovat na černém trhu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah