Bitcoin prudce oslabil, náhle ztratil pětinu ze své rekordní hodnoty | E15.cz

Bitcoin prudce oslabil, náhle ztratil pětinu ze své rekordní hodnoty

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cena digitální měny bitcoin ve čtvrtek na platformě BitStamp sestoupila až na 9000 dolarů (zhruba 193 tisíc korun). Od středečního výstupu na rekordních 11 395 dolarů tak nejznámější kryptoměna ztratila více než pětinu hodnoty.

Po propadu na 9000 dolarů bitcoin část ztrát smazal a pohyboval se kolem 9200 dolarů. Od začátku roku si tak v 15 hodin středoevropského času stále připisoval zhruba 850 procent.

Skeptici upozorňují, že růst hodnoty bitcoinu představuje klasickou spekulativní bublinu, která nemá žádnou souvislost s reálnou aktivitou na finančním trhu nebo s ekonomikou. K největším kritikům patří šéf americké investiční banky JPMorgan Chase & Co Jamie Dimon, který bitcoin označil za podvod.

Chcete se lépe vyznat (nejen) ve světě bitcoinu? Plánujete investice? Ptejte se v investiční poradně E15 Premium evangelisty kryptoměn Karla Fillnera >>>

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním a postupně se zpomalujícím tempem.

Je navržen tak, aby ho nikdo nemohl ovlivňovat, ani vlády a centrální banky. Poslední bitcoiny se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah